Bursa'da 3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği'nin Türk Dünyasına etkileri

    

Bu yazı, Bursa’da gelenekselleşen “3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği”nin ulusal bilinç üzerinden yorumlanmasıdır:

Spor ile ekin(kültür) şenliklerinin (Macaristan-Turan Kurultayı, Kırgızistan-Göçebe Oyunları  en bilinenler) birleştirilerek yeni bir gezim(turizm) seçeneği olarak ortaya çıkmasının ardında ülkemizde de bu boşluğu pek çok ilde yerel yönetimler ile büyük stk’lar yürütüyor. Öyle ki etkinlik için kurulan Kırgız tipi kıl çadırlar (Otağ) geçici olmaktan çıkarılıp kalıcı biçimde yapıldı, üstelik alanın yanına ormanev (bungalov) de denilen evler de yaptırılıyor.  Ayrıca tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yükselen değer olan vatanseverlik/milliyetçilik akımları bu tür etkinliklerde halkın isteği ve desteğini buluyor.

21-22 Temmuz günlerinde Bursa’nın tarihi önemi olan (Orhangazi ile Nilüfer Hatun’un düğünün yapıldığı, şimdi de olduğu gibi Osmanlı döneminde de bölgede olan Yörük aşiretlerinin desteği ile stratejik önemi olan yer) Kocayayla’da (Kente 50 km uzaklıkta) Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirildi.

Önceki yıllara göre bu yıl destekçiler TİKA ile Bursa Valiliği oldu. Yine bu yıl belediyenin etkinliği sayısal olarak büyütmek yerine deneyimleri arttırma amaçlı düşüncesi nedeniyle etkinlik binlerce ilgilinin katılımının dışında önceki yılların canlılığın üzerine çok çıkamadı.

Etkinlik, binlerce yıllık köklerin canlandırılması, Türk halklarının buluşması, yemek, müzik, dans gibi yerel değişkenlerin aslında ne denli yakın olduğunun görülmesi, arkadaşlık, ortaklık, sonra ki günler ve işler için kurulan birliktelikler ulusal bilincin oluşmasında, uyanmasında, yaşanmasında gözle görülür etkiler taşıyordu.

Bu anlamda pek çok kardeş ülkenin etkinliklerinin dışında doğrudan bulunuyor olması bile insanımızda geçmiş ekinimize, yaşayışımıza karşı yeni merak konusu oluşturdu. Bu merak olgusunun bu konularda ne denli önemli olduğuna değinmiyorum.

Benzer şenliklerde olduğu gibi yine okçuluk, at binme çeşitleri, güreş çeşitleri, akıl oyunları, yerel etkinlikler, halk dansları 2 gün gibi bu tür etkinlikler için hiçte küçümsenmeyecek biçimde aralıksız sürdü.

Türkçenin Diriliş Hareketi Derneği olarakta yer aldığımız etkinlikte gerek Orhun Yazıtlarının canlandırılmasında gerekse otağımızda Göktürk Damgalarının okunması/yazılması etkinlikleri ile (Alana gelenlerin dışında, canlı yayınlarımızla 250.000 kişiye erişildi) bu ilgi ile merak olgularına veriğimiz destek bizler için onur verici oldu.

Belediyenin, şenliği bu deneyim yılından aldığı verilerle önümüzdeki yıllarda yeniden nicel ve nitel olarak büyütme düşüncesi taşıyor olması önümüzdeki yıllar için katılımcılara daha güzel, eğlenceli, ilgi çekici ve şaşırtıcı etkinlikler olacağını gösteriyor.

Etkinliğin doğrudan içinde bulunarak usumda(akıl) oluşan, kulağıma fısıldanan, gözlerde ışıldayan etkisini, Türk birliğinin gerçekliğinin/gerekliliğinin yıllarca sözlerde kaldığını düşünenler için bu yazı ile dillendirmeyi ortak duygularımızı taşıyanlara armağan ederim.

Salih ÇAM

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu