Doğu Türkistan’da Tutuklanan Türkler Çin’in İç Eyaletlerine Nakledilmeye Başlandı

Doğu Türkistan’da Tutuklanan Türkler Çin’in İç Eyaletlerine Nakledilmeye Başlandı

Doğu Türkistan’da Keyfi Tutuklanan Türkler Çin’in İç Eyaletlerine Nakledilmeye Başladı

Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında keyfi olarak milyonlarca etnik Uygur ve Kazak Türklerini gözaltında tutması, Uluslararası insan hakları örgütleri tarafından kanıtlayıp açıklanmıştı. “İdeolojik Virüsleri Temizlemek: Çin’in Uygur Bölgesinde Yaşayan Müslümanlara Yönelik Baskı Kampanyası” başlığını taşıyan 117 sayfalık raporda Çin hükümeti tarafından Doğu Türkistan’daki Türk Müslümanlara yönelik uygulanan kitlesel keyfi gözaltılar, işkence, kötü muamele ve gündelik yaşam üzerinde giderek artan ölçüde yaygınlaşan, sistematik kontrole ilişkin yeni kanıtlar. Tüm bölgede, 13 milyon Türki Müslüman nüfus; insan haklarına aykırı olarak, zorunlu siyasi beyin yıkama, toplu cezalandırmaya, seyahat ve iletişim özgürlüklerinin kısıtlanmasına, din özgürlüğünün üzerindeki kısıtlamaların artırılmasına, kitlesel takip ve gözetlemelere ilgili kanıtlar ve tanıkların konuşmalarına yer veriliyor. (Raporun Türkçe Özeti de yayınlanmıştır) Son zamanlarda, yetkiler tarafından Çin- Doğu Türkistan arası Demiryolları için 22 Ekim’den başlayan tren biletlerinin satışlarının 26 Eylül’den buyana durdurulduğu bildirildi. Birçok siyasi yorumcular tarafından bunun Çin’in Doğu Türkistanlılara yönelik gerçekleşecek büyük bir kampanyanın hazırlıkları olabileceği ileri sürülüyordu.

Radio Free Asia’nın 1 Ekim’deki haberinde Doğu Türkistan’daki yerel sakinlerinden aldığı bilgilere dayanarak 26 Eylül’den itibaren Çin makamlarının Uygurlar, Kazaklar ve Kırgızlar gibi Türk Müslümanlarını trenlerle Çin’in iç eyaletlerine nakletmeye başladıkları açıklandı. Habere göre, Doğu Türkistan’ın güneyindeki Uygur Müslümanlar kuzeye nakledilirken, kuzeydeki Kazaklar Çin’in iç eyaletlerinden Gansu’ya gönderildi. 200 binden 300 bine kadar insan nakledildiği tahmin ediliyor. Haberde, Müslümanların devasa nakledilmesi haberinin, Kaşgar Konaşehir nahiyesindeki polisler tarafından da doğrulandığı belirtildi.

Radio Free Asia’nın 1 Ekim’deki diğer bir haberinde Doğu Türkistanlıların Çin’in Heilongjiang eyaletindeki hapishanelere de gönderildiği ve bunun o eyalet sakinlerini de rahatsız ettiklerini bildirdi. Bu konu Heilongjiang eyaleti Tailai nahiyesi yetkilileri tarafından da doğrulandığını belirtti.

Yöre halkı, Doğu Türkistan’ın çeşitli bölgelerindeki eğitim kampı ve hapishanelerin artık aşırı kalabalık olduğunu hatta cezaevi personelinin yakın aile fertlerinin bile alındığını ortaya koydu.

Çin eğitim kamplarını ve hapishaneleri her geçen gün çoğaltmalarına, genişletmelerine rağmen keyfi tutuklamalar sonucu ortaya çıkan bu kalabalıkları gizlemek ve asilimi sürecini hızlandırmak için etnik Müslümanları büyük çaplı bir şekilde nakletme tedbirleri başlattı.

TDH-KOLAY ERİŞİMİ

Türkçe

Göktürkçe

Edebiyat

Türkçe Adlar

Tarih

Kökenbilgisi

Lehçeler

Yazım Kılavuzu

Türk Dünyası

PDF-DOC

Sınav-Deneme

Sözlüklerimiz

DİL BİLGİSİ KOLAY ERİŞİMİ

Dil Bilgisi

Sıfatlar

Belirteçler

Anlam Bilgisi

Kompozisyon

İlgeçler

Cümlede Anlam

Nasıl yazılır?

Bağlaçlar

Paragrafta Anlam

Noktalama İş.

Ünlemler

Sözcükte Anlam

Sözcük Bilgisi

Eylemler

Ses Bilgisi

Yapım Ekleri

Eylemsiler

Yapı Bilgisi

Adıllar

Dil -Anlatım

Yazım Bilgisi

Adlar

Edebiyat

Anltatım Bozuklukları

Ana Bet

Atasözleri

TDH-Instagram

TDH-Tvitır

TDH-Feysbuk

Yorumlar (0)
16°
hafif yağmur