Tüm Yönleriyle Doğu Türkistan Gerçekleri 9

        KÜRŞADLARI, OSMAN BATURLARI, İSA YUSUF ALPTEKİNLERİ UNUTMAYALIM

‘‘Türkçü, milli çıkarları şahısların üstünde tutan, milli mukaddesata ve geçmişe saygı gösteren, görev ahlakı yüksek olan, haksızlıklarla savaşta korkusuz bir insandır.’’

Hüseyin Nihal ATSIZ Saygıyla…

Sessiz çığlıklarla Doğu Türkistan’da hak ve hürriyetlerin ayaklar altına alındığını, sistematik soykırıma karşı var olma mücadelesi verdiklerini dünyaya anlatmaya çalışan Doğu Türkistanlıların davası her bir Türk’ün davasıdır. Hatırlatmak gerekir ki 15 Temmuz darbe girişiminde Doğu Türkistan Türkleri, Türkiye Cumhuriyetinin yanında yer aldılar. Vatan bildikleri Türkiye’nin selameti için sokaklara döküldüler. Çünkü vatansız kalmak ne demek iyi biliyorlardı. Hükümetimize, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a her daim bağlılıklarını ve desteklerini bildirdiler. Peki, biz onları neden bu kadar yalnızlığa ittik?

Vatandaşlık verilecek dendi, beklediler, uzadıkça uzadı, küsmediler. Suriyelilere tanınan hakların yarısı ‘‘belki’’ tanındı, gönül koymadılar. Haklı davaları yolunda öncelikle soydaş bildikleri Türk milletinin desteğini istediler. O desteği de göremediler yine de canınız sağ olsun dediler. Şimdi ise bir umut İstanbul’dan Ankara’ya yürüyerek uğradıkları soykırımı Türk milletine ve dünyaya duyurmak istiyorlar. Doğu Türkistanlı önder, merhum İsa Yusuf Alptekin’in davasını devralan yılmaz savaşçılar, Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı için savaşmayı sürdürüyorlar. 23. ölüm yıldönümünde ömrünü Doğu Türkistan’ın kurtuluşuna adayan Doğu Türkistanlı dava adamı İsa Yusuf Alptekin’i saygıyla anıyorum.

          ÇİN OPERASI ETKİNLİĞİ İPTAL EDİLDİ

Bugünlerde Türkiye’de Doğu Türkistan hassasiyeti artmış durumda. Eskişehir, Kayseri, Bursa, Konya, Bayburt, Samsun, Afyonkarahisar gibi birçok ilimizde Doğu Türkistan konulu söyleşi, sergi, seminer vb. etkinliklerin hazırlıkları yürütülüyor. Bu hassasiyetin oluşmasını uzun süredir gözlüyorduk. Anadolu Türklüğü soydaşının sesini duymaya başladı çok şükür. Hele öğrendiğim bir haber var ki, gerçekten tüylerim diken diken oldu, gurur duydum. Kardeşlerimize yapılan işkence ve soykırımlar ortadayken 17 Aralık’ta Afyonkarahisar’a geleceği söylenen Çin Operası, duyarlı Afyonkarahisar halkının tepkisini çekmiş. MHP, BBP, Afyonkarahisar Türk Ocakları ve Alperen Ocaklarının girişimleri, halkın da duyarlılığı sonuç vermiş ve Çin Operası etkinliği iptal edilmiş. Opera etkinliği tarihinin İsa Yusuf Alptekin’i yitirdiğimiz 17 Aralık gününe denk getirilmesi oldukça manidar değil mi? Neyse ki büyük bir ayıbın önüne geçiliyor. Böyle utanılası bir etkinliğin iptal edilmesinde emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.

           MOSKOVA’DA YAŞAYAN TÜRKLER ÇİN’İ PROTESTO ETTİ

Moskova’da yaşayan Türk boyları Çin Başkonsolosluğu önünde bir araya gelerek protesto gösterisi yaptılar. Soydaşlarımız ilerleyen günlerde Rusya’nın göbeğinde 500 kişilik bir protesto daha yapmayı planlıyorlar. Kırgız Türkleri Doğu Türkistan’da yaşayan kayıp akrabaları için bir kurul oluşturduklarını duyurdular. Kerkük’te İsa Yusuf Alptekin anısına bir seminer verildi ve soydaşlarımızın çektiği acılar gündeme getirildi. Almanya’da ise Türk Sivil Toplum Kuruluşları bir miting düzenlediler. Doğu Türkistan’daki işkence ve soykırımlara dikkat çektiler. Türkler birlik olma yolunda adımlar atmaya başladılar. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcut. Yeter ki, kim olduğumuzu, zaferlerle dolu geçmişimizi, Kürşadları, Osman Baturları, İsa Yusuf Alptekinleri unutmayalım…

‘‘Uyuma! Uyandır; ilk işin olsun.

Irkına yakışan, bir düşün olsun.

Bir aksakal duası; alkışın olsun

Uygur’un bayrağı, ülkesi sensin.’’ -Derviş Ozan-

DİLEK YILMAZ TÜRKLÜKBİLİMCİ (TÜRKOLOG)

Yorumlar (1)
Erkin Esen 1 yıl önce
Türk demek Türkiyeli ve Türkistanlı demektir, ne mutlu Türk'üm diyene, dünya medeniyeti Türklerden öğrenir
20°
parçalı bulutlu