Türk Konseyi Diaspora Forumu'na 2019'da YTB Ev Sahipliği Yapacak

Türk Konseyi Diaspora Forumu'na 2019'da YTB Ev Sahipliği Yapacak

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren, ilki 2013'te Azerbaycan'da yapılan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Keneşi-Türk Konseyi) Diaspora Forumu'nun gelecek yıl kasım ayında Türkiye'de düzenleneceğini belirterek, "İlkinde 50 ülkeden 600 katılımcı vardı.

Türkiye'nin 6,5 milyonu aşkın yurt dışında yaşayan vatandaşı olduğunu hatırlatan Eren, "Azerbaycan'ın 5 milyon, Kazakistan'ın 4 milyon, Kırgızistan'ın 1 milyon diasporasından bahsediyoruz. Topladığımızda 15 milyondan fazla Türk Konseyi diasporasından bahsediyoruz. Dünyada birçok ülkenin nüfusundan fazla bir sayıda Türk Konseyi'nin diasporası var." dedi.

Türk Konseyi ve YTB'nin koordinasyonuyla düzenlenen toplantıda ortak strateji belgesi ve eylem planının kabul edildiğini vurgulayan Eren, şöyle devam etti: 

"İlki 2013'te Azerbaycan'da yapılan (Türk Konseyi) Diaspora Forumu uzun yıllardan sonra 2019'un kasım ayında YTB'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. İlkinde 50 ülkeden 600 katılımcı vardı. Biz bu sefer bin katılımcı hedefliyoruz. Dünyanın her tarafından ABD'den, Avrupa'dan ilgili ülkelerin Türk Konseyi üyesi ülkelerin diasporaları Türkiye'ye gelecek. İş adamları, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları bir araya gelecek ve deneyim paylaşımı yapacak. Birbirini tanıyacak."

Yorumlar (0)
16°
hafif yağmur