Almanya'da Türk işçi Türkçe konuştu diye işten kovuldu

Almanya'da Türk işçi Türkçe konuştu diye işten kovuldu


Almanya’nın Hamburg kentinde 1968 yılında ünlü iş adamı Eugen Block tarafından kurulan ünlü restoranlar zinciri‚ Block Haus Steak’de Emre Canbaz’ın iş molasında Türkçe konuştuğu için işten atıldığı öne sürüldü.

Emre Canbaz’ın Block House Restaurantbetriebe AG şirketine açtığı dava pazartesi günü Hamburg İş Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak.

OLAY NASIL GELİŞTİ

1994 Hamburg doğumlu Emre Canbaz 2011 yılından bu yana önce meslek eğitimi olmak üzere bonfileleri ile meşhur Block House Restaurantbetriebe AG şirketinin Fuhlsbütteler Strasse Restaurant'ında kalifeli eleman olarak 08.05.2017 tarihine kadar çalıştı. İş sahibi Block House bu tarihte Emre'yi süre tanımadan işten attı. Gerekçe olarak da 07 Mayıs Pazar günü saat 20:00'ye kadar çalışması gerekirken, Emre Canbaz’ın saat 17:00'de işten ayrıldığı öne sürüldü.

Emre Canbaz açtığı davada olayı şöyle anlatıyor:

“Pazar günü başka bir Türk iş arkadaşım ile personel mola odası olan odanın balkonunda molada Türkçe sohbet etmeye başladık. Ansızın işletme yöneticisi K. geldi ve bize agresif bir ses ve davranışla Türkçe konuşmamızı yasakladı. Kendisine molada olduğumuzu, ikimizden başka kimsenin bulunmadığını, kimseye karşı ayıp da etmediğimizi anlattık. Ancak ısrarla bizim Türkçe konuşmamızı yasakladığını, bizlerin ne konuştuğumuzu anlaması gerektiğini söyledi. Bunun üzerine kendimi ırkçı bir davranışla aşağılanmış hissettim ve bozuldum. Molamı yarıda bırakarak çalıştığım bulaşık yerine döndüm. Kendisi peşimden gelerek 'öfkenden şimdi çocuk gibi ağlayacak mısın' dedi ve bu aşağılanmayla kendimi daha da kötü hissetmeye başladım. Daha sonra kendisine kendimi iyi hissetmediğimi, bu durumda işime devam edemeyeceğimi bildirdim, o saatlerde paydos edecek iş arkadaşımı geri kalan dört saatini yerime çalışmasını ayarladım, saat 17:00 sularında eve gittim. Ertesi gün evime derhal işten atıldığımı içeren yazı gönderildi.”

Yorumlar (0)