ANKA'nın gözü, denizlerin üzerinde olacak

ANKA'nın gözü, denizlerin üzerinde olacak


İnsansız hava aracı ANKA, Jandarma Genel Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na da hizmet vermeye başladı.


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.'nin (TUSAŞ/TAI) ürettiği insansız hava aracı (İHA) ANKA, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hizmetine girdi.


TAI mühendisleri tarafından tasarlanan ve birçok yerli alt yüklenici firmanın da görev aldığı ANKA Projesi kapsamında ortaya çıkan İHA'lar, güvenlik güçlerinin kullanımına sunuluyor.


Son olarak, Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ve TAI arasında imzalanan sözleşme kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na da ANKA teslimatı yapıldı.


Daha önce Jandarma Genel Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev üstlenen ANKA'lar, bundan sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın faaliyetlerine de destek verecek.


Ege hava sahasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na hizmet etmesi planlanan ANKA, 27 Mart'ta Ege ve Akdeniz semalarında ilk görev uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki ANKA'lar, istihbarat, keşif ve gözetleme amaçlı kullanılacak.


Görevdeki ANKA'lar


TAI'nin yaptığı teslimatla güvenlik güçlerinin envanterindeki ANKA'ların sayısı artıyor.


Şirket, geçen ay uydu kontrolüyle görüş hattı ötesinde, gece ve gündüz şartlarında otonom uçuş ve seyrüsefer yapabilen ilk İHA sistemini Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın kullanımına sundu.


ANKA-S olarak adlandırılan 2 hava aracı ve ilgili donanımlardan oluşan sistem, milli uçuş kontrol bilgisayarı, milli hava aracı kontrol bilgisayarı ve milli dost/düşman tanıma sistemiyle emniyet ve operasyon kabiliyeti olarak sınıfının en yetkin sistemlerinden biri olarak envanterdeki yerini aldı.


ANKA-S, istihbarat, keşif ve gözetleme amaçlı olarak güvenlik güçlerine katkı verecek.


Jandarma Genel Komutanlığı'nda ise ANKA-B'ler kullanılıyor.


ANKA-B, burun kısmında bulunan kamera sistemi sayesinde hedefi tespit edip lazer işaretlemesi gerçekleştirirken, silahlı versiyonu 4 adet de mühimmat taşıyabiliyor.


Kaynak:TRT Avaz

Yorumlar (0)
29°
açık