İran Olayları ve Türkler - Elyar Makuyi Zad

İran Olayları ve Türkler - Elyar Makuyi Zad


İran’daki olaylar köktenciler ve reformistler kavgası olarak başlasa da son beş günde İran’ın Türk olmayan şehirlerinin hepsine sıçramıştır. Ancak protestocuların sayısı belli değildir. İran’daki bu protestoları neden ciddiye almadığımı sorarsanız son protestolar ve sözde ayaklanmalar o kadar zayıf durumda ki İran’ın askeri ve dahi polisten daha güçlü olan Devrim Muhafızları bile protestolara karşı koymak için kışlalarından dışarı çıkmıyorlar.

2006 ve 2015 Güney Azerbaycan Ayaklanmaları ve 2009 İran cumhurbaşkanı seçimi itirazlarındaki ayaklanmalar ciddi olduğu için Devrim Muhafızları milletin karşısına çıkıp, herkesi dövüp, öldürdüler. Ve birkaç günde ayaklanmayı bastırdılar.

Bugün bu protestoların başlangıcının arkasında Devrim Muhafızları ve başta dini lider Ali Hamaneyi’nin kendisi vardır. Hali hazırdaki cumhurbaşkanı Ruhani’ye darbe yapıp görevden almak istiyorlardı ancak yapamadılar.

Başka şehirlerde herkes ölüm olsun Hamaneyi’ye sloganı atmaktadır. Çünkü millet ekonomik buhranının nedenini Hamaneyi’nin emriyle Suriye’de harcanan paralardan olduğunu söylüyor.

Ayrıca biz Güney Azerbaycan Türkleri olarak bu rejim gitsin ve yerine başka rejim gelsin diye bir dert içinde değiliz. Çünkü Farsi rejimlerin tabanı ve ideolojisi Türk düşmanlığı üzerine kuruludur.

Biz ayaklanma ve protesto yapacaksak bağımsız Güney Azerbaycan için yapacağız. Onun için olayları yakından takip edip, durumu incelemekteyiz.

Durum değerlendirmelerim devam edecektir.

Elyar Makuyi
GAMOH Genel Başkan Yardımcısı (halka ilişkiler üzere)

Fotograf arşivdendir.İran'da zamanında bu fotoğraftaki gibi ayaklanmaları bastırmışlardı.

Yorumlar (0)
14°
az bulutlu