KIMIZ: Kımız faydaları, kımız nerede satılır, kımız alkol oranı, kımız tadı, kımız yapımı

Kımız nedir? Nasıl bir içecektir, nasıl yapılır? Kımız’ın faydaları nelerdir?

Kımızın Tarihçesi

Kımız, Türklerin ulusal içkisidir. Kısrak sütünden yapılır. Kımız besin olarak da, içecek olarak da Türk’e atadan kalmış bir ilaçtır. Bir ilaçtır; çünkü bir çok derde iyi gelmektedir. Kazak kimyacısı Aydar Akınoğlu’nun deyişiyle kımızın yararlarını ve niteliklerini “birkaç makale yada kitapta anlatmak kolay değildir”. Kımızın kullanımı hakkındaki bilgiler çok eskilere, Hun Türklerine değin dayanır. Tarihi kayıtlara göre Asya Büyük Hun Devleti çağında Türkler kımız içerlerdi. Yine tarih kayıtları, Avrupa Hunları ile Gök Türklerin de kımız ürettiklerini belirtmektedir.

Kımız günümüzde Anadolu Türklerince pek kullanılmamaktadır ama Orta Asya’da yaşayan Türkler arasında yapımı ve kullanımı bugün de yaygındır. Kımız yaz aylarında bolca bulunur, kış aylarında ise pek bulunmaz.

Kımız Nasıl Yapılır?

Kımız kısrak sütünden, kendine özgü bir maya ile ekşitilir. Ekşitme sonucunda kısrak sütü az-çok köpüklü, mayhoş lezzetli, güzel kokulu, keyif verici bir içki biçimini alır. İki tür kımız vardır: Ak Kımız ve Kara Kımız. Ak kımız mandalina , portakal gibi yemişlerden daha az alkol içerir. Ak kımız bir kaç ay kadar bekletildiğinde alkol oranı artar ve kara kımız denilen alkollü ve lezzetli bir içki durumunu alır.

Kımızın mayasını yapmak çok karışık ve güç bir iştir. Kımızın özelliği, mayasından ileri gelir. Güzün mayalı kımız, ağzı iyice kapatılmış bir şişe içinde saklanır. Yazın kımız çalma zamanı gelince, bu mayaya aynı oranda taze kısrak sütü katılır ve ılık bir yerde 24 saat bekletilir. İkinci gün buna iki misli daha taze süt katılır. Normal olarak bundan üç veya dört gün sonra bakteriler üremeğe başlar. Sanatoryumlarda ise, maya için kışa bırakılan kımız, kışın birkaç kez inek sütü ile ekşitilir. Buna, katık adı verilir. Yaz gelince bu maya bir yada iki katı kısrak sütü ile karıştırılarak çalkalanır ve 22-25 derecede ılık bir yere bırakılır. Dört beş gün sonra, yani gaz haline gelinceye değin bekletilir ve alınarak kullanılır.

Kımızın İçinde Neler Var?

Standart kımızın ekşilik derecesi 60 ile 80 derece arasındadır; orta kımız 80-100 derece, güçlü kımız ise 100-120 derece ekşiliktedir. Bir litre kımızda 22 gram belok, 17 gram yağ, 39,6 gram süt şekeri vardır. Bunların vereceği kalori 530’dur. Kımızın içinde çeşitli mineraller de vardır. Özellikle kalsiyum ve fosfor yüksek orandadır. Kımızdaki vitaminleri sayarsak A, B, ve C vitaminlerinin bol olduğunu görürüz. Kımızdaki alkol oranı yüzde 1,2’dir ki bu bir çok meyvedeki alkol oranından daha düşüktür. Ayrıca, kımızın albümin değeri yumurtanınkinden çoktur.

Kımızın Yararları

Kımızın yararlı ve şifalı bir içecek olduğu çok eski zamanlardan beri bilinmektedir.

Kımız yalnızca verem için değil, mide hastalıkları, kansızlık ve başka hastalıklar için de yararlıdır. Halsizliği giderir, güç verir. Hastalıktan ötürü güçten düşenlere de iyi gelir. Kımızı ilaç olarak kullananların her gün 0,5 – 2 litre içmeleri önerilir. Kımızı yemek aralarında içmek daha doğru olur. Ya da yemekten 1,5 – 2 saat önce içmeyi âdet edinmek uygundur. Her içildiğinde, vücudun gereksinmesine göre bir iki bardak, kimi kez de üç bardak içilmesi iyi olur. Araştırmalar, hastanın bir iki bardak kımız içtikten sonra iştahının açıldığını göstermiştir.

 Kımızın süt asidi, gövdemizi ağılayarak (zehirleyerek) tahrip eden bağırsak mikroplarının döküntülerini de zararsız duruma sokar. Gövdemizce emilen besin maddelerinin işe yaramayan artıklarından oluşan zararlı maddeler kımız tedavisiyle iyice temizlenir ve beslenme değerinde artış görülür. 

Kımız özellikle şu hastalıklarda iyi sonuç verir: Kansızlık, yorgunluk, iştahsızlık, hazımsızlık, şiddetli bronşit. Kımızın, tedavisinde kullanıldığı başka bir hastalık da veremdir. Kımız çabuk emildiğinden ve çabuk etki yaptığından dolayı verem tedavisinde önemli rol oynar. Sonuçta öksürük seyrekleşir, balgam azalır, hararet düşer, gece terlemesi yok olur, iştah açılır, gövdeye güç gelir.

Kımızın ağır işlerde çalışanlar tarafından kullanılması hem sağlıklarının korunmasına, hem de iş veriminin artmasına neden olur. Ayrıca Antibiyotik etkinliğinden ötürü vücuttaki iltihapları yok eder, bağırsak çürümelerini önler.

Kımız, yalnızca mide ve bağırsaklara değil, kalp ve damar sistemlerine de etkilidir. Kımız içiminden sonra kalp hareketleri sıklaşır ve nabız çevresi genişler. Kimi hastalar başlangıçta biraz yürek çarpıntısı duyar ise de, bu durum çabuk geçer. Bu nedenle araştırıcılar, kımızın etkisiyle kan basıncının arttığını da yazar. Böbrekler sisteminde de kımızın etkileri görülmüştür. Kımız ile hastanın boşaltım sistemi hızlanmış ve vücudunun iyice yıkanmış ve temizlenmiş olduğu görülür.


Kırgızlar, kımızı bir tedavi yöntemi olarak kullanıyor. Suusamır vadisinde tedavi hizmeti veren işletmenin yöneticisi Barıktabasova: "Doğal tedavide kımızla vücudun toksinlerden temizlenmesi amaçlanıyor"

Kırgızlar kımızı asırlardır bir tedavi yöntemi olarak kullanmaya devam ediyor.

Kırgız sofraların vazgeçilmez içeceği olan ve yere dökülmesi günah sayılan bol mineral ve vitamin kaynağı kımız, kısrak sütünün mayalanmasıyla elde ediliyor.

Turizm işletmecilerinin yaylalarda kurduğu rehabilitasyon merkezlerinde yıllardan beri çeşitli hastalıkları iyileştirdiği ifade edilen at sütüyle tedavi yöntemi uygulanıyor.

At sütünün kronik hastalıklara, tüberküloz, bronşit, kansızlık, halsizlik, mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi geldiği belirtiliyor.

Başkent Bişkek’ten 153 kilometre mesafede, deniz seviyesinden iki bin 200 metre yükseklikte Suusamır Vadisi'nde at sütüyle tedavi merkezinin yöneticisi Gülbara Barıktabasova, muhabirine, kımızın elde edilme sürecini ve içeceğin insan sağlığına faydalarını anlattı.

Barıktabasova, kısrak sütünün mayalanmasıyla elde edilen kımızın, yaz aylarında tedavi amacıyla kullanıldığını belirterek, Suusamır Vadisi'nin sütün kalitesinde önemli rol oynadığını söyledi.

Gülbara Barıktabasova, "Tedavi merkezimizin yanında at çiftliğimiz de var. Atlarımız bu büyük ve güzel vadide tüm gün otluyor. Bu yaylada 400'den fazla şifalı ot bulunuyor. Atlarımız temiz su içiyor ve bu otlarla besleniyor. Suusamır'daki atların sütü bunun için çok değerli. Yaylada otların sararmasıyla sütün tedavi edici etkisi de azalıyor." diye konuştu.

Barıktabasova, besin değerinin inek sütünden daha yüksek olduğunu belirttiği kımızın, kronik hastalıklara, tüberküloz, bronşit, kansızlık, halsizlik, mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları, kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiğini, ayrıca tedavi sürecini tamamlayan kanser hastalarına önerildiğini ifade etti.

Merkezdeki tedavinin doktor gözetiminde yapıldığını anlatan Barıktabasova, doğal tedavide kımızla vücudun toksinlerden temizlenmesinin amaçlandığını kaydetti.

kımız faydaları, kımız haram mı, kımız nerede satılır, kımız alkol oranı, kımız tadı, kımız arkhi, kımız sarhoş eder mi, kımız yapımı,

Yorumlar (0)