Türk Dünyasını Tanıyalım: 'Başkurdistan Cumhuriyeti'


Başkurdistan Cumhuriyeti


Rusya Federasyonu`na bağlı federe cumhuriyettir. 11 Ekim 1991 tarihinde özerkliğine kavuşmuştur.

 

Yüzölçümü :143.600km²

Nüfusu : 3.944.000

Başkenti : Ufa

 

Başkortostan (Başkurdistan) Özerk Cumhuriyeti Güney Urallardan batıya doğru Belaya ve Kama nehirlerine kadar uzanır. 1552`de Kazan Hanlığı nın yıkılmasından sonra her iki Türk boyu (Tatar-Başkırt) Ruslara karşı birlikte ayaklanmış ancak, XVIII yy`ın sonlarında Rus egemenliğine girmek zorunda kalmışlardır. Başkırtlar her zaman Tatarlarla iç içe yaşamışlardır. Başkurtça daha çok konuşma dilinde kullanılmıştır. 1926`da ise ilk Başkırtça kitap yayınlanmıştır. Etnik yapı olarak Tatarlara yakındıriar. ilk kez 1919`da S.S.C.B. içihde Başkurt SSC kurulmuştur. Tarihi kaynaklara göre Tatar-Başkurt ilişkileri tahmini bin yıl önceden başlamıştır.

 

Başkurların dili Tatarcaya yakın olup Türk dilinin Kıpçak Bulgar alt grubunu oluşturur. Başkurtların % 68`i Özerk Başkurdistan`da yaşamakta olup, geriye kalan % 32 si Ural bölgesindedir. Başkurtlar daha çok kentsel yörelerde değil kırsal bölgelerde yerleşiktirler. Başkırt halkının yaşamında Mitolojinin ve destanların ayrı bir yeri bulunmakladır. Ural Batır destanı bunların en önemlileridir. Başkırdistanın dışında, Başkurtlar, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan, Ukrayna ve Rusya Federasyonu`nun diğer bölgelerinde yaşamaktadırlar. Ülke Asya ile Avrupa`nın birleştiği bölgedir.

 

Bulunduğu zaman dilimi

left|75px

Başkortostan Yekaterinburg zaman dilimi (YEKT/YEKST). UTC`e göre saat farkı +0500  (YEKT)/+0600  (YEKST).

 

 

Ekonomik Durum

} Başkortostan (Başkurdistan)`ın ekonomik yapısı tarıma, hayvancılığa ve sanayi`ye dayalıdır. Ülkede 647 kolhoz ve 95 sovhoz bulunmaktadır. Başlıca tarım ürünleri, çavdar, yulaf, darı, keten, şeker pancarı, patates, ayçiçeği`dir. Başkırdistan, petrol, doğalgaz ve boru hatlarına sahiptir. Rafinerler ve petrokimya fabrikaları ana ekonomiyi saglur. Ayına, kömür, bakır, boksit, altın, manganez krom vardır. Yılda 40 milyon ton petrol, 3.5 dm3 doğal gaz üretilmektedir. imalat sanayi`yi gelişmiş olup, petrol, doğalgaz, demirçelik, kömür, elektrik, çimento, şeker, kereste, pamuklu ve yünlü dokuma ekonomi de önemli yer tutmaktadır. Uçak imalatı, gübre, deri, tütün, gemi inşa, demir ve karayolu taşıtları yapılmaktadır.

 

Enerji

Ufa, Sterlitamak, isinbay, Kumertau, Karmavoua`da büyük enerji santralleri bulunmaktadır.

Ulaştırma

Demiryolu, denizyolu, karayolu, hava yolu sağlanmaktadır.

 

Eğitim

Başkortostan (Başkurdistan)`da, diğer Türk Cumhuriyetlerinde olduğu gibi eğitim gelişmiştir. Eğitim Rus ve Başkur dillerinde yapılmaktadır. Ana okullan ve 10 yıllık orta okulları bulunmaktadır. Ayrıca Türk girişimcilerinin açtığı okullar bulunmaktadır. Anaokul: 71 adet, 65.000 öğrenci. Ortaokul: 3175 adet, 563.00 öğrenci. Üniversite : 9 adet, 54.000 öğrenci okumaktadır.


Yorumlar (0)
22°
sağanak