İLBER ORTAYLI'NIN 'FATİH MÜSLÜMAN DEĞİLDİ' KONUSUNDAKİ GÖRÜŞÜ
 

İLBER ORTAYLI'NIN "FATİH MÜSLÜMAN DEĞİLDİ" KONUSUNDAKİ GÖRÜŞÜ


Prof. Dr. Celal Şengör, canlı yayında Osmanlı İmparatorluğu üzerine konuşurken, Fatih Sultan Mehmet'in Müslüman olmadığını söylemişti.

Bu konuyla ilgili yakın arkadaşı ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın görüşü merak ediliyordu.

ORTAYLI'YI SİNİRLENDİREN FATİH SORUSU


Şengör'ün iddiasıyla ilgili henüz bir açıklama yapmayan Ortaylı'nın 2016 yılında Fatih'i anlattığı yayında 'Fatih Müslüman mı?' tartışmalarını değerlendiriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=H1l2S2vgeQg

CNN Türk'te Tarafsız Bölge programında Ortaylı, bir gazetecinin kendisini aradığını ve'Fatih Hristiyan olarak mı öldü?' sorusunun sorulduğunu söylüyor.

"FATİH'İN MÜSLÜMAN OLMASINDAN RAHATSIZ OLANLAR VAR"


Bu soruya çok kızdığını belirten Ortaylı, "Böyle saçma bir şey olamaz. Adam bir padişahın oğlu ve hilafet bize Yavuz Sultan Selim ile gelmedi, vardı o unvan eskiden de. En azından kaynaklarda bunu görürsünüz. Padişahlardan 'Allah hilafetini devam ettirsin' diye söz edilir fermanlarda namelerde filan. Bir takım arkadaşlar var, çok monden bunlar, Fatih'e Hristiyanlık yaraştırıyorlar... Birtakım arkadaşlar da var Fatih'in Müslüman olması rahatsız ediyor ne hikmetse.

"BATI'DA BİLE FATİH GİBİSİ YOK"


Taşrada eğitimin çok düşük olduğu liselerde ve iletişimin mektep dışında yaygın olduğu kasaba muhitlerinde genç dimağlara sokuluyor. Bu yanlış bir tarihtir. Fatih Sultan Mehmet, döneminin çok büyük, çok renkli bir entelektüelidir. Batıda bile böylesi yoktur." diyor.

Celal Şengör'ün düşüncelerini okumak için tıklayınız.

Yorumlar (0)