Seyit Ali Onbaşı Kimdir?
Seyit Ali Çabuk veya Seyit Ali Onbaşı (d. Eylül 1889 - ö. 1939), I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesi'nde çarpışmıştır.

1889 yılının Eylül ayında Balıkesir'in Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde doğdu. Babası Abdurrahman, annesi Emine idi.

1909 yılında Osmanlı Ordusu'na katıldı. Balkan Savaşı'nda çarpıştı. I. Dünya Savaşı'nın başlaması ile Çanakkale Cephesi'nde topçu eri olarak göreve başladı.

18 Mart 1915'te yağıların (düşmanların) donanması Çanakkale Boğazı'nı geçmek için saldırıya geçti. Bu sırada Seyit Onbaşı Rumeli Mecidiye Tabyası'nda görevliydi. Türk topçusunun yoğun karşı ateşi ve daha önceden Nusret Mayın Gemisi'nin döktüğü mayınlar, bu saldırıyı püskürttü ancak yapılan atışlarla tabyada bulunan topun mermi kaldıran taşıyıcısı parçalandı. Bunun üzerine Seyit Ali, 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini sırtlayarak top kundağına yerleştirdi.

Seyit Ali, ilk iki atışta Ocean'da delikler açtı, üçüncü atışında Fransız zırhlısı Ocean'a ağır yara verdi. Atılan mermi, geminin su kesiminin biraz altına gelerek geminin anında yan yatmasına neden oldu, daha sonra Nusret Mayın Gemisi'nin döktüğü mayınlardan birine çarptı.

Ocean da bu yaradan kısa bir süre sonra alabora olarak battı. Bu yüzden komutan Seyit Ali'ye "onbaşılık" görevini verdi.

Çanakkale Savaşı'ndan bir gün sonra Seyit Ali Onbaşı'dan, top mermisi sırtında, fotoğrafının çekilmesi istendi. Seyit Ali Onbaşı ne kadar uğraşsa da top mermisini kaldıramadı. Seyit Ali Onbaşı bunun üzerine: “Yine savaş çıksın, yine kaldırırım!” demiştir. Bundan sonra ancak fotoğrafı tahta bir mermiyle çekilebildi.

Savaşın sona ermesi ile 1918'de köyüne dönen Seyit Ali Onbaşı, ormancılık ve kömürcülük yaptı. 1934 yılında çıkartılan "Soyadı Kanunu" ile "Çabuk" soyadını aldı.

Seyit onbaşı 1939 yılında veremden yaşamını yitirdi.

Yerin yurdun uçmak olsun koca yürekli yiğit!

Yorumlar (0)