Türk Birliği İçin Önce Yürek Birliği Gerek!

Türk Birliği İçin Önce Yürek Birliği Gerek! 

Suat Özer

Günaydın Türk Dünyası...

5 TEMMUZ URUMÇİ KATLİAMINDA BİR TÜRK'ÜN, ÇİNLİLERCE DOĞRANMADAN ÖNCEKİ SON GÖRSELİNE İYİ BAKINIZ...

Yüreğiniz sızladı mı?

Türk birliği için önce yürek birliği, sonra Türkçe birliği, sonra da siyasi-ekonomik birlik gerekir.

Yürek birliğimizi yitirmemek umuduyla...

Suat Özer


WUC Başkanı Dolkun Isa, Alman Milletvekili Margarete Bause, Bavyera Eyaleti Parlamenter Markus Rinderspacher, Gfbv Direktörü, Ulrich Delius bugünkü 2009 Urumçi Katliamı anma protestosunda konuştu.

Protesto Avrupa'da Doğu Türkistan Birliği tarafından düzenlendi.


URUMÇİ KATLİAMI YIL DÖNÜMÜ, URUMÇİ'DE NE OLMUŞTU?

5 Yemmuz, Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de 2009 yılında Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilisler tarafından barışçıl gösterilere yapılan kanlı müdahalenin 11'inci yıl dönümü... Saygı ve derin üzüntüyle anıyoruz... TDH TÜRK HABER 

URUMÇİ'DE NELER OLMUŞTU?

5 Yemmuz, Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de 2009 yılında Çin güvenlik güçleri ve silahlı paramilisler tarafından barışçıl gösterilere yapılan kanlı müdahalenin 11'inci yıl dönümü... Sürgündeki Doğu Türkistan Milli Meclisi'ne göre 3 gün içerisinde binlerce Uygur, Çin makamlarına göre ise 197 kişi yaşamını yitirdi. Olaylar, Çin'in Guangdong eyaletinde bir fabrikada zorla çalıştırılan Uygur Türklerinin beraber çalıştıkları Çinli kadınları taciz ettikleri iddiasıyla patlak verdi. 26 Haziran'da fabrikaya saldıran Han Çinliler, sayıları onlarca olduğu belirtilen Uygur Türk'ünü öldürdü. Ancak daha sonra Çinli kadınların taciz edildiği iddiasının yalan olduğu ortaya çıktı. Çinliler bunu bahane ederek katliam yapmışlardı.


TDH KURUCULARINDAN SUAT ÖZER'İN İNSANLIK BESTESİNDE BU KONU DA İŞLENİYOR.

5 Temmuz 2009'da Urumçi Katliamı sırasında ağaca sığınan bir Uygur genç kız ve ağacın altındaki sopalı, bıçaklı Çinli katliamcılar... Kısa süre içerisinde Han Çinlilerle Uygurlar arasında etnik bir gerilime dönüşen olaylar büyüdü. Olaylar 5 Temmuz'da başladı, 7 Temmuz'a kadar devam etti. Çoğunluğunu Uygur üniversite öğrencilerinin oluşturduğu kalabalık bir grup, 5 Temmuz 2009'da Uygur Türklerine yönelik baskı, ayrımcılık, ortadan kaybolma, kaçırılma ve fabrikalarda zorla çalıştırmaları protesto amacıyla Urumçi'de protesto gösterisi düzenledi.

Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve diğer uluslararası insan hakları örgütlerinin barışçıl olarak tanımladığı gösterilere Uygurların yanı sıra Kazak, Kırgız ve diğer azınlıklara mensup vatandaşlar da destek verdi. Ancak barışçıl eylemleri 'otoriteye başkaldırı' ve 'isyan' olarak değerlendiren Çin Komünist Partisi (ÇKP) hükümeti gösterilere çok sert yöntemlerle müdahale etti. Görgü tanıkları, göstericilerin ÇKP tarafından bilinçli olarak tahrik edildiğini, sivil görünümlü kişilerin eylemcilerin arasına girerek gösterilerini hedefinden saptırmaya çalıştığını öne sürdü.

Katliam öncesi yabancı medya kentten çıkarıldı, Urumçi'nin dünya ile bağı kesildi.

Ayrıca görgü tanıkları, bölgedeki yabancı medya mensuplarının kentten çıkarılmasının ardından internet bağlantısının kesildiğini ve Urumçi'nin dış dünya ile irtibatının tamamen koparıldığını kaydetti. Urumçi'den kaçmayı başaranlar, yabancı medyanın kentten çıkarılmasının ardından katliamın başladığını, kente sevk edilen ilave 20 bin asker ve polisin göstericilerin üzerine gerçek mermilerle ateş açtığını ve zırhlı araçlarını eylemcilerin üzerine sürdüğünü belirtti.

"Eylemcilerin bazıları idam edildi, bazıları kurşuna dizildi"

Fransa'da yaşayan bir Uygur aktivist, Euronews'e verdiği mülakatta, Urumçi'deki gösteriler sırasında gözaltına alınanlardan bazılarının kurşuna dizildiğini, bazılarının da idam edildiğini söyledi.

"Urumçi Katliamı ÇKP tarafından planlı bir şekilde yapıldı"

Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, "Urumçi Katliamı'nda çoğu Uygur entelektüel ve öğrenciler olmak üzere binlerce kişi katledildi. Binlerce kişi de kayboldu." dedi.

Katliamın uluslararası bağımsız gözlemciler tarafından mutlaka araştırması gerektiğini belirten Tümtürk, "Çin güvenlik güçleri 5, 6 ve 7 Temmuz'da üç gün boyunca katliam yaptı. Urumçi Katliamı, Srebrenitsa'dan farksız. Ancak Srebrenitsa Katliamı'nın görüntüleri daha sonra ortaya çıktı. Çin, yabancı medya mensuplarını Urumçi'den çıkardığı için elimizdeki görüntüler daha kısıtlı. Urumçi Katliamı, Uygurları sindirmek için ÇKP tarafından bilinçli ve planlı bir şekilde yapıldı. Demokratik hak talebiyle sokağa çıkan insanımız 'otoriteye isyan' yalanıyla katledildi. Sokaklarda öldürülenler ve henüz hayatını kaybetmemiş olanlar kamyonlara doldurulup bilinmeyen yerlere götürüldü. Kan gölüne dönen yollarda iz kalmaması için itfaiye caddeleri defalarca yıkadı" diye konuştu.

"Kaybolan yakınlarının akıbetini soranlar tehdit ediliyor"

Tümtürk, "Urumçi'de 3 gün süren katliam sırasında binlerce Uygur ortadan kayboldu. Hatta daha sonra aile üyelerini sormak için polise giden kişiler tehdit edildi. Yakınlarının akıbetini bilmek isteyen insanların eşlerinin, oğullarının ve kızlarının durumunu sormasına izin dahi verilmedi, verilmiyor." dedi.

"Çin yönetimi, 2017'den bu yana Uygurları toplama kamplarına alarak, kadın ve kızlarımızı taciz ederek baskı ve zulümlerine devam ediyor." sözleriyle toplama kamplarına da işaret eden Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı, uluslararası kamuoyundan ağır insan hakları ihlalleri nedeniyle Çin'e tepki göstermesi çağrısında bulundu.

Yorumlar (1)
KURŞUN KALEM 4 yıl önce
Yalnızız ve bu gidişle yalnız olmaya devam edeceğiz.