14.06.2022, 18:14

Türkçe Üzerinden Yeni Oyunlar

Bildiğiniz gibi dilimizde (Dolayısıyla kimliğimizde) yozlaşma var. Her alanda olduğu gibi son 1 yıldır da TV reklamları alanında sürdürülen küresel düzen yöntemleri yeni bir boyuta, yeni bir denemeye sahne oluyor.
Normalde uluslarası işletmeler gittikleri ülkelerde o ülkelerin değerlerini bilir ve buna göre tanıtımlar (reklam) yaparlar. Söz gelimi Koka Kola'nın Ramazan aylarındakı (Ezanlı, mahyalı, top atılan iftar) tanıtımlarını anımsayacaksınız.

Dahası bizdeki dil bozguncuları ve "İngilizce uluslararası dilciler" lafa geldi mi "insan sağlığı gibi hatta anlık işlem gerektiren konularda (hastaneler için) dil duyarlılığı aranmaz" bile derler. (bu konuyu ayrıca açacağım). Bize üstün dil, dolayısıyla üstün kültür aşılaması yapmaya çalışırlar.

Reklamlarda bu küresel düzenin aşağıda anlattığım gibi bir durumuna hiç denk gelmemiştim. Bilen, gören varsa yazıversin.

Ülkemizde ilk kez bir uluslararası işletme o ülkenin kendi dili dışında (sözde) uluslararası dil olan İngilizce ile tanıtım yaptı. Tanıtımda Türkçe yalnızca altyazı (Bkn. Crypto reklamı) olarak verildi.

            


Ardından bir başka uluslarası işletme (ki ülkemizde yıllardır var) müzikli bir tanıtımda (Oysa müzik tanıtım ile ne denli ilgili siz yargılayın) müziği yabancı dilin alt yazısı ile (Bkn. Nokia iphone 13 reklamı) verdi.


              


Yine ardından bir başka uluslarası işletme (Uluslarası olduklarını özellikle her keresinde yazıyorum) ülkemize ilk kez girdiği bir işte dublaj yapma gereği bile duymadan (Buna artık saygısızlık deme yetkisini kendimde buluyorum.) ilk tanıtımları yine alt yazı ile (Bkn. Disney+ reklamı) girdi.Saydığım bu 3 olay ardı sıra yaşandı ve bu 3 olay aynı kültür çevresinin işletmecilerinden oluşuyor. Bunları da bir denkgelim (tesadüf) sayabilirsiniz tabi.

Uykudaki rüyada olduğunu anlamaz...

Sıradan bir yurttaş bu yazıyı okuduğunda ilk aklına gelen bu yazdıklarımı abartılı bulmak olacaktır. Bu da doğaldır. Zira dil üzerinde her alanda uygulanan hatta bilinçaltına bile saldırarak yozlaşma uygulanan bir ülkede; dedelerin/ninelerin torunlarına bye bye dediği, küçük esnafın yabancı tabela ile daha saygın olduğunu düşünduğü bir toplumda bu örnekler abartı gelecektir. Zaten küresel düzen bunu ister;
- Abartıyorsun

Aklınızın bir yerinde dursun, gördüğünüzde bir de siz sorgulayın. Siz aynı durumda yabancı bir ülkeye iş kurmaya gidiyor olsaydınız ya da o ülkede yeni bir ürün tanıtacak olsaydınız ne yapardınız?

Gelecek gerçekleri kanıtlayan güzel bir göstergeyken bunca etkiye karşın hala Türkçe'de bir bozulma olduğunu düşünebiliyorsanız ve biraz da olsa;
- Olabilir mi? Doğru mu?

Dedirtiyorsak, daha savaş bitmemiş demektir.

Büyük Türk Ulusuna olan umut, inanç ancak kaygılarımla... 

Yorumlar (2)
M.KEMAL SALLI 1 yıl önce
Çok doğru bir saptama; kutluyorum. Dünyanın en güçlü havayollarindan olan ve bugüne kadar THY olarak anılan şirketimizin, uluslararsı havaalanlarında, bundan böyle TÜRK HAVAYOLLARI olarak anılma kararının çok isabetli olduğunu değerlendiriyorum.
Salih GökTöre ÇAM 1 yıl önce
İlginiz ve desteğiniz için sağ olun Kemal Bey