EFSANEVİ ŞAMBALA GİZEMCİLİĞI, ŞAMAN KELİMESİ, BALA KELİMESİ , BALÇIK/ ÇAMUR,  ANADOLU VE KIZIL ÇAM BALI ALEGORİSİ

Şaman kelimesi Chambala, Chambal, Altay yaradilis efsanesinde geçen Kızıl çam agaci ve Kartal Ana efsanesinden gelir. Çam Balı. Sadece Türkiye ve Yunanistan'da bulunur ve özelligini Tum Dünya literatüründe bir Türk böceği olarak bilinen 'Kızılçam Boceği' halk arasinda bilinen adiyla Balsıra Boceğinden alır.

Efsane insanın varoluşunu ruhsal olarak erginleşme sürecini tam olarak bir arının bal damıtma sürecini modelleyerek anlatir.  Buna göre efsanevi bir Kartal ana figürü olan Bürkut Ana yumurtalarını bir Kizıl Çam Ağacinin dallarina birakmis ve bu ağacın dibinde ruhsal olarak erginlenen çocuk agacın dibinde bulunan bir beşigin icine düşmüştür. 

Yine Altayin Yaradilis Alegorisine göre Tengrinin yeryüzüne gönderdiği iki kardeş olan Erlik ve Ülgen kavgaya tutuştuğunda yolları ayrılmış. Ülgen; bir Çam ağacindan kendi halkini oluşturmuş. Bu Ağacın doguya bakan beş dalindan yararlanmak serbest fakat batiya bakan dört kola el sürmek yasakmış. Buna göre Ülgen uyurken Erlik gelip  ilk insani sembolize eden Ege/Ece ( Hava) ve Törumgey'i batiya bakan kollarin daha lezzetli olduguna inandirmis.

Tüm cografyalarda yaygin olan yasak meyve alegorisi bu hikayede de bu şekilde imgelenmiş görüldüğu gibi. Türklerde Evlat kavramını tanimlayan BALA kelimesinin, eski Türkçe de şehir ve duvar anlamlarini da neden karşıladığı bir türlü anlaşılamayan BALIK kelimesinin, BALÇİK kelimesinin; ÇAMUR /ÇAM-MUR (Çam Ruhu) kelimesinin , ŞAMAN kelimesinin, bir Hint/Tibet ögretisi oldugu iddia edilen fakat asli ALTAY çıkışlı olan , zamaninda Hitler'in de kafayi bozdugu efsanevi ŞAMBALA öğretisinin de kökeni Anadolu olan bu ÇAM BALI işte. Anadolu'da yaygin olan inancin temelinde de işte bu ARI ANA/ Arinna sembolü vardi hatirlarsaniz.

Dönemin Fırtına Tanrısı da Türkçe Arı Bal ve  Ana kelimelerinin tersten okunuşuydu.  Buna göre Kızıl çam'ın ruhuyla erginliğe ulaşan bu bal ; antik caglarda bin derde deva olarak kutsanmış hatta Mısır Kültunde Ra'nın gozyaşı olarak tanımlanmış bu tatlı özüt; Türk'ün evlatları, BALA'sıdır. Dilin kökenleri de, eski medeniyetlerin izleri de o yüzden  bu SHAMBALA/ ŞAMBALA dedikleri ÇAM BALI öğretisinin etrafinda dolaniyor. Yaradılış efsanesindeki ÇAMUR; bildiğimiz çamur değil, öze karışmış ÇAM özütünü simgeleyen bir alegori olmuş. İlk insan Adem dedikleri de ADAMA da kelime anlamı olarak çamur anlamına gelir. İnsanın yaradılış mitosu Türklerde işte tam olarak Arının, nitelikli, spesifik bir ağaçtan sağladığı özütü anlatır sembolik olarak.  Öğretinin çıkış noktasi oldugu rivayet edilen Hindistan'da bulunan Chambal bolgesinde de mesela Türk kokenli vatandaşlar yaşar. Efsanevi Chambala kapisi olarak bilinen, ASya siradaglarinin altindaki, inisiye adaylarinin öğrenim gördüğü yeralti tünellerinin çogunun çikis noktasi Türkiye'dedir. Chambala enerjisinin merkezi kabul edilen yer Altay Turklerinin bolgesinde bulunur ve Unicef Tescillidir. Dolayisiyla durumun tuhaf Uzaylilarla, gizemli yaratiklarla filan ilgisi yoktur. Konu sadece kelimelerin özündeki metaforu idrak edebilmekle ilgilidir.

15 Mayıs 2020 / Işıl Tufan Salihoğlu

Yorumlar (0)
18°
açık