15.03.2022, 13:26

YA İSTİKLÂL YA ÖLÜM

“Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın / Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.
Doğacaktır sana va'dettiği günler Hakk'ın / Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.”

Milli şair Mehmet Akif Ersoy’un “Kahraman Ordumuza” ithaf ederek yazdığı İstiklal Marşı’nın kabulünün 101.yılı kutlu olsun ve Akif’in ifade ettiği gibi “Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırtmasın.”

Tıpkı insanlar gibi, milletler de ortak hafızaları, tarihi ve kültürel miraslarıyla farklılıklar arz eder ve her milletin kendine özgü bir asalet ve hasleti bulunmaktadır.

“İnsanlar arasında üstünlük yoktur, üstünlük ancak takva iledir” inancını samimiyetle yüreğinde taşıyan mensubu olmakla onur duyduğumuz aziz milletimizin sahip olduğu hasletler bakımından pek çok övgü ve güzel sıfatları hak ettiği bir gerçektir.

Türk doğmak ve bu millete mensup olmak sadece insan olarak kişiye üstünlük katmayabilir. Ancak köklü tarihi, üstün kültür ve karakteri, adaleti, ahlakı ve yüce dinimiz İslâm’a yaptığı hizmetleri ile Türk milleti haklı bir övgüyü kazanmıştır.

Günümüzde Türk olmanın nasıl bir şey olduğunu unutanlara hatırlatmak ve Türk olmanın tadına varmak için tarihe göz atmak yeterlidir.

Son yüzyılda Çanakkale, Sakarya, Dumlupınar ve Milli Mücadele ile istiklâle giden yol bunun en yakın şahidi, Cumhuriyet de ispatıdır.

İstiklâl Marşımızın kabul yıldönümü vesilesiyle, bu aziz millete mensup bir fert olmanın gururunu her fırsatta söyleyerek yüreğinde hisseden samimi bir inanç ve dava insanı olduğu için İstiklâl ve İslam şairi olarak anılan milli şairimiz Mehmet Akif’in eserlerinde bu hasletleri görmek mümkündür.

Ne diyor Akif, “Asım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek:
İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.”

Yine, “Kanayan bir yara gördüm mü yanar tâ ciğerim,

Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!
Adam aldırma da geç git, diyemem aldırırım.
Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!”

Ve ne güzel ifade ediyor, “Değil mi cephemizin sinesinde iman bir,

Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir,

Değil mi ortada bir sine çarpıyor, yılmaz,

Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz.”

Bu mısraların sırrına eren nesillere selam olsun, inanç ve ülküleri yürekten kutlu olsun.

Üzerinde yaşadığımız topraklara, bu toprakları bizlere vatan bırakanlara, milli ve mukaddes değerlere ve inandıklarımıza sahip çıkanlara selam olsun.

Yine ne güzel sesleniyor bize Akif “Tefrika girmezse bir millete düşman giremez,

Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.”

Her türlü küresel tefrikayı bertaraf edip toplu atan yürek ve toplu tutan bilek olanlara selam olsun.

Bugünden, sahip olduğu hasletleri ve değerleri unutmama vefası gösteren ve o bilinçte olan yarınların Asım’larını oluşturan kutlu ve güzel nesillere selam olsun.

“Benim, gelecektir geçmişim / Görerek yolumu çizmişim.

Köreltmeye gelmez gözlerim / Parolamdır ya istiklal ya ölüm!” kendime ait bu mısralarla büyük Türk milletine selam olsun ve dualar bu milletin birlik ve dirliğine olsun.

Tarihin her döneminde üzerinde oynanan birçok oyunu bozmuş olan bu aziz millet, geçmişten aldığı güç ve damarlarında dolaşan asil kanla bugün de, her türlü küresel oyunları hüsrana uğratacak kudrettedir. Yeter ki kendinde ve farkında olsun.

Bir milletin yeniden doğuşunun adı, tarih boyunca asla esarete boğun eğmemesi ve vatan sevgisi ile en önemli hasletidir “Ya istiklâl ya ölüm!”

Ne Mutlu Türküm Diyene

Yorumlar (0)