21.05.2020, 22:41

Abay

Abay

Türk kültür ve medeniyetinin savunucusu, kültürel kimliğimizin sürekliliğinin sağlanmasına kalemiyle katkıda bulunmuş ve yön vermiş büyük şahsiyetlerin karşılıklı olarak bütün Türk topluluklarında tanıtılması gereğinden yola çıkarak Abay’ı Türkiye okuruna daha iyi tanıtmak için bu eseri hazırlamaya karar vermemizin üzerinden iki yıl geçti.

Uzun soluklu ama bir o kadar da zevkli bir çalışma içinde bu eserin hazırlanmasında lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz ve bölümümüzün öğretim üyeleri birlikte emek harcadılar. Bu büyük gayretler sonrasında Kazakistan’daki ilim adamlarından gelen yazıların Türkiye Türkçesine aktarılması, Türkiye’deki ilim adamlarımızın yazıları ve öğrencilerimizin bir kısmının yazıları bir kısmının da aktarmaları ile bu güzel eser ortaya çıktı.


Bu süreçte en büyük desteği gösteren Türkiye Kazakistan Büyükelçimiz Abzal Saparbekulı’na canı gönülden teşekkürlerimizi sunuyoruz.


Eserin basımı ve desteklenmesi konusunda büyük desteklerini gördüğümüz Uluslarası Türk Akademisi Başkanı  Darhan Qydyráli Bey'e ve eserin basımı konusunda bizi destekleyen Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu Bey'e minnettarız.


Editörlük konusunda her tür yardımını esirgemeden destekçimiz olan ve birlikte emek verdiğimiz Prof. Dr. Güljanat Kurmangali Ercilasun'a sonsuz teşekkürler. Onun desteği ve inancı bu işte en büyük güçtü. Editörlerimizden Dr. öğrt. Üyesi Soner Sağlam'a teşekkür ediyorum. 


Eserde yer alan, destek olan  bölümümüzün öğretim üyelerine teşekkür ederim.  Mehtap Solak Sağlam,  Aysel Baytok, Sema Eynel, Jazira Kentaulyq'a;

Yazılarıyla destek olan öğretim üyelerimiz  Prof. Dr. Abdulvahap Kara,  Doç. Dr. Ekrem Ayan, Doç. Dr. Cemile Kınacı, Dr. Öğrt. Üyesi Hüseyin Kahraman Mutlu, Doç. Dr. Samet Azap, Prof. Dr. Shynar  Seytova, Dr. Asem  Kasymova, Dr. Esra Gül Keskin'e minnettarım.


Bu eserde emeği geçen öğrencilerime Türk dünyası sevdalarının hiç bitmemesi dileğiyle teşekkür ediyorum.

Ali Ihsan Acar, Fatma Abıtkan, Tüge Aktosun, Cemile Arslan, Sibel Aşkar, Ömer Bozkurt, Emel Ertan, Sevgi Cihangir, Nezaket Esen Cürgül, Gulvira Darmenova Akyol, Necmettin Biçer Birkan Çay Rukiye Daşbınar, Nezaket Duru, Damla Erdumlupınar, Sara Amirtayeva, Sara Amirt, Özge Cinkara, Sevcan Fidan, Esen Merve Gözüşirin, Gülsün Gökkaya, İbrahim İnal, Fatmanur Karkın, Cahit Karakaş, Kübra Mavi Balsan, Madi Raşit, Raşid Madakeev Şırın Kavanova Hümeyra Özbek Ayşegül Örseloğlu Ömer Fatih Öztürk Zeynep Pekel Gonca Pehlivan Symbat Sarsembayeva Burcu Sarıkaya Yaşar Sözen Süveyda Şahin Dilek Tura Onur Tarlacı Ulviye Topçu Emre Tunçkın Zehra Taşdemir Emre Uslu Selcen Yeşim Ünal Özden Yeler Yasin Zobar Marat Bekbosınov Janagül Sametova Aygül Aygul  Turikpenova Baktıgul Abdyhanova Betül Aman, Ezgi Yıkmış, Didem Gülçin Erdem, Ömer Fatih Öztürk.

Türk dünyası ile ilgili nice güzel esere imza atmak dileğimizdir. 


"Ne mutlu Türküm diyene!"

Yorumlar (0)
açık