02.03.2022, 14:49

Anka Kuşu Romanı Yayınlandı

Anka Kuşu

Eluca Atalı’nın yenice yayımlanmış ‘’Anka Kuşu’’ kitabı bir çocuk romanıdır. Yazar, toplumda meydana gelen tüm olayları doğaya uyarlamış, yerde olan hadiseleri göğe çıkartmıştır. Eserin kahramanı olan iki gramlık sinek kuşu, Güneş’e aşık olur ama annesi Güneş’e ulaşmak için bir kuşun ömrünün yetersiz olduğunu ona anlatır. O zaman küçük kuş, ebediyete ulaşmanın yolunu arar, bulur. Eserde sinek kuşundan başka çok sayıda kuş çeşidi, yapısal özellikleri ve yaşam şekilleri anlatılır.

Ebediyet nerededir? Ona hangi şartlarda ulaşılır?

Uzak bir diyarda bir mağara vardır, orada Anka kuşu adında bir kuş yaşar, ölümsüzdür ve ebediyete kavuşmuştur. Kim bu uzun yolu gidip o Anka kuşu ile görüşürse o zaman o da ebediyete kavuşmuş olur. Uzun yola çıkıp uçan kuşlardan kimisinin inancı, kimisinin de iradesi yolda tükenir, maneviyatı kör olanlar yol arkadaşını tutup yer: baykuş gece karanlığında yarasayı, kartal çalıkuşunu, çerkez güvercini vs. tabiatına ve midesinin emrine göre parçalayıp yer. Ebediyete kavuşmak için ruhun temiz olmalıdır, ruhsa Asıf Ata’nın mutlak inanç felsefesine göre inanç, idrak, maneviyat ve iradeden ibarettir. Bu dört niteliğin bir bütünde birleşmesidir.

Eserin sonunda yalnızca, saf ruhlu kuş olan küçük Başarı, Anka kuşunun yaşadığı mağaraya ulaşıp defalarca ona seslenebilir. ‘’Ben geldim Anka kuşu!’’ cevap alamaz, bir daha seslenir yine cevap gelmez. ‘’Ben yanıldım mı? Sen yok musun?’’ Sesi mağaranın duvarlarına çarpıp ona döner. Nihayet sonunda : ‘’Anka kuşu sensin!’’ sesi onu silkeler. ‘’Ben miyim?!’’ ‘’Evet, sensin! Sen ki bu kadar mahrumiyete katlanmışsın, uzak yolları geçip buraya ulaşmışsın o zaman Anka kuşu sensin.’’

Anka kuşu, kendini yaratanlardır, yalnız ruhani olan ebedi yaşar fikrinin bu kitapta sanatsal tarifi yapılmıştır.

Anka Kuşu romanı sekiz yaşının üzerinde her tür okuyucunun okuyup, tabiatı sanatsal tarif aracılığı ile öğrenebileceği bir kitaptır.

Yorumlar (3)
Arzu Kayacık 2 yıl önce
Nerede satılıyor, almak isteriz.
Eluca Atali 1 yıl önce
Kitab butun internet sitelerinde satilir, onlayin satish edilir. Kitabin ismini yazib axtarisha verersinzise, satish nöqtelerin görersiniz. Iyi okumaklar.
Tan Uyar 6 ay önce
Tanıtım yazınızda çok sayıda ve yersiz kullanılmış arapça sözcükler can sıkıyor.
Bu durumuyla bu romanı çocuklarımıza okutup araplaşmasını kolaylaştırmayacağız.
Türkçeyi unuttunuz mu?