14.05.2021, 15:32

Hoca Ahmet Yesevi’nin diyarı Türkistan şehri

Hoca Ahmet Yesevi’nin diyarı Türkistan şehri

“Türkistan iki dünya eşiğidir;
Türkistan Er Türk’ün beşiğidir.
Görkemli Türkistan’da doğmak,
Tanrı’nın Türk’e verdiği nasibidir."

Büyük bilge ve mutasavvıf Hoca Ahmet Yesevi’nin diyarı Türkistan şehri,  görkemli projelerle Orta Asya’nın yeni cazibe merkezi haline geldi.  

Türkistan ziyaretimiz sırasında çok mutlu oldum. Hoca Ahmet Yesevi’nin şehri kutlu diyar Türkistan, son birkaç yılda müthiş gelişmiş ve Orta Asya’nın en görkemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiş.

Türk Dünyası için çok büyük önem taşıyan ve Hoca Ahmet Yesevi’ nin türbe ve dergahının bulunduğu Türkistan şehri, Kazakistan Kurucu Devlet Başkanı ve Türk Dünyasının gerçek Bilge Lideri Sayın Nursultan Nazarbayev’in kararı ve yakın takibiyle müthiş bir gelişmeye sahne olmuş.

Nitekim Türkistan’ı ziyaretimiz sırasında, Sayın Nazarbayev’in çalışmaları kontrol etmek maksadıyla bölgede olduğunu öğrendik. Muhteşem Türkistan mimari projesi ve birbirinden önemli
diğer projeler bölgenin çehresini değiştirmiş.  Kazakistan’ın her bölgesinde şahit olduğum büyük inkişaf ve Türk Dünyasının yakınlaşması konusundaki büyük gayretleri sebebiyle Nursultan Nazarbayev’e Yesevi Baba türbesinde dua ettim. Ömrü uzun canı sağ olsun. Asrımızın en büyük liderlerinden biri. Tarihe büyük izler bırakıyor. Türkistan’daki bu müthiş değişimi ÜLKE TV’de Türksoyla İpekyolu programında dile getireceğim.

Yorumlar (0)