21.05.2019, 11:28

İran Türklerinin yanındayız: 22 Mayıs (1 Hordad) İran Türkleri’nin Dayanışma Günü!

İran Türklerinin yanındayız: 22 Mayıs (1 Hordad) İran Türkleri’nin Dayanışma Günü!

Bu önemli günün ortaya çıkış öyküsü şöyledir.

22 Mayıs (1 Hordad) 2006 (1385)’de “İran Gazetesi”nde Türkleri böceğe benzeterek aşağılayan bir karikatürün yayınlanmasıyla İran Türkleri’nin bilinçaltındaki Türk Kimliği kendini sosyal patlama ve ayaklanma biçiminde göstermiş oldu.

Bu ayaklanma ve itirazların coğrafi yelpazesinin İran’ın genelini (Urmu, Erdebil, Tebriz, Zengan, Gilan, Hemedan, Kazvin, Kum, Erak, Save, Rey, Tahran, Simnan, İsfahan, Şiraz, Firuzabad, Kirman, Huzistan, Körfez ve Horasan Bölgesi, Meşhed, Koçan, Türkmen Sahra, Gülistan, Mazenderan vb. bölgeler) sarması ve itiraza katılanların farklı ideolojilerden ve değişik sosyal sınıflardan olmaları İran’daki Türkler için Türk kavramının ne denli birleştirici ve yaşamsal bir öneme sahip olduğunu açıkça kanıtlamaktaydıu.

Nitekim itiraz ve gösterilerde kullanılan başlıca slogan da “Haray haray men Türk’em! (Heyhat heyhat ben Türk’üm!)” sloganı idi. Bu önemli tarihi olayı göz önünce bulundurarak ayaklanmanın başladığı 22 Mayıs (1 Hordad) İran Türkleri aydınları tarafından “Dayanışma Günü” olarak ilan edilmiştir.

Soydaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha tüm dünyaya duyurmak isteriz!

Türkçenin dirilişi, Türklüğün dirilişidir...

Saygılarımla...

Yorumlar (0)
15°
açık