Edgar Allan Poe Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri​​​​​​​, yazarlar, şairler, düşünürler, biyografiler, kim kimdir?

Edgar Allan Poe Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri, yazarlar, şairler, düşünürler, biyografiler, kim kimdir?

Biyografi, kısa biyografiler, biyografi, biyografi eserleri, ilginç biyografiler, önemli biyografiler, yazarlar, şairler, düşünürler, kim kimdir, yaşam öyküsü, yazarlar, şairler, düşünürler, biyografiler, kim kimdir? Edgar Allan Poe Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

biyografi, kısa biyografiler, biyografi, biyografi eserleri, ilginç biyografiler, önemli biyografiler, yazarlar, şairler, düşünürler, kim kimdir, yaşam öyküsü, yazarlar, şairler, düşünürler, biyografiler, kim kimdir?

Bütün yazar, şair ve düşünürleri şu bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Lütfen tıklayınız: Yazarlar-Şairler-Edebiyatçılar-Düşünürler

...

Edgar Allan Poe Kimdir? Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri

Edgar Allan Poe (d. 19 Ocak 1809 - ö. 7 Ekim 1849) 
ABD'li şair, kısa öykü yazarı, editör ve edebiyat eleştirmeni.

POE, Edgar Allan (1809-1849). ABD'li şair ve öykü yazarı Edgar Allan Poe, çoğu doğaüstü olayları konu alan öyküleriyle korku edebiyatı ve polisiye roman türünün gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır.

Mutsuz bir yaşam süren ve 40 yaşında ölen Poe, anne ve babasını küçük yaşta yitirmişti. Varlıklı ve iyi yürekli bir kadın onu evlat edindiyse de, üvey babası ile geçinemedi. Bir yıl üniversiteye devam ettikten sonra kaçıp orduya katıldı. Daha sonra West Point'teki ABD Askeri Akademisi'ne girdi. Ne var ki, kumar ve içkiye düşkünlüğü yüzünden üç ay geçmeden okuldan atıldı.

Poe daha sonra yazarlığa heveslendi. Başlangıçta hiçbir başarı sağlayamadı. Bazı şiirleriyle öyküleri yayımlandıysa da, yoksul bir yaşam sürmekten kurtulamadı. Ne ailesi ne de dostu vardı; aşk ilişkileri de düş kırıklığıyla sonuçlanıyordu. Bu yüzden ele aldığı konular gittikçe daha karamsar ve korkulu bir niteliğe büründü. Çeşitli dergilerde yayın yönetmenliği yaptı, ama kurtulamadığı kötü alışkanlıklarından ötürü hiçbir yerde tutunamadı.

1836'da evlenen Poe, kısa bir dönem mutluluğu tattıysa da, beş yıl sonra hastalanan karısı 1847'de öldü.

Poe, kötülük, suç, korku, felaket, uğursuzluk, ölüm ve ölümden sonraki yaşam gibi, başka şiir ve öykülerde ele alınan konulardan değişik konuları işlediği yapıtlarıyla okuyucuların düş gücünü kamçıladığı için, yaşamının son yıllarında üne kavuşmuştu. Polisiye ve bilimkurgu romanların öncüsü sayılan yazarın bazı öyküleri ülkemizde Morgue Sokağı Cinayeti (The Murders in the Rue Morgue; 1841) adıyla derlendi. Kitaba adını veren öykü dünyada ilk dedektif öyküsüdür.

Poe'nun ünlü öykülerinden "Kuyu ve Sarkaç" ile "Geveze Yürek" de aynı kitapta yer almaktadır. Yazarın sevilen şiirlerinden The Raven "Kuzgun" doğaüstü olaylara yer verir, "Annabel Lee" ise müzikli ritmiyle duygu yüklü bir aşk şiiridir.

Edgar Allan Poe Başlıca Eserleri

Kuzgun

Kara Kedi

Annabell Lee

Kuyu ve Sarkaç

Dedektif Auguste Dupin Öyküleri

Oval Portre

Morgue Sokağı Cinayeti

Usher Evinin Çöküşü

Altın Böcek

Kızıl Ölümün Maskesi

Çanlar

Yorumlar (0)
-2°
parçalı bulutlu