Çanakkale Savaşı'nda 70 bin Suriyeli şehit oldu mu?

Çanakkale Savaşı'nda 70 bin Suriyeli şehit oldu mu?


İlber Ortaylı "Çanakkale Savaşı'nda 70 bin Suriyeli şehit oldu" iddialarına yanıt verdi.

'Çanakkale Savaşı’nda 70 bin Suriyeli öldü' iddiasına Tarihçi İlber Ortaylı yanıt verdi. İstanbul’da bir lokantalar zincirinin sahibi olan 50 yaşındaki Suriyeli Nizar Bitar’ın “Çanakkale’de 70 bin Suriyeli şehit olmuş. Onu bil, sonra bize ‘defol’ de” şeklindeki sözleri Twitter, Facebook ve Ekşi Sözlük de büyük yankı uyandırmıştı. Konuyla ilgili Hürriyet’e konuşan İlber Ortaylı “Şişirme onlar... Suriye'den asker alındı ama onların Çanakkale'ye gittiği doğru değildir.” dedi.

Hürriyet Pazar’da yayınlanan “Öteki Suriyeliler” röportajının ardından tartışmalar devam ediyor. İstanbul’da bir lokantalar zincirinin sahibi olan 50 yaşındaki Suriyeli Nizar Bitar şunları söylemişti: “Çanakkale’de 70 bin Suriyeli şehit olmuş. Onu bil, sonra bize ‘defol’ de. Bazıları o zaman Osmanlı vardı diyor ama o mirası siz aldınız; biz almadık ki. Biz öldük, mirası siz aldınız; neden biz almıyoruz da def olup gidiyoruz.”

Bu sözlerinin ardından Facebook, Twitter ve Ekşi Sözlük’te yüzlerce yorum yapıldı. Hürriyet konuyu gazetenin yazarı ve Tarihçi İlber Ortaylı’ya sordu.

Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, bunun abartılı bir sayı olduğunu söyledi. Suriyelilerin Osmanlı ordusunda silah altına alındığını, ancak çoğunun daha yakın cephelere gönderildiğini belirten Ortaylı, bununla birlikte atalarını Osmanlı olarak gören Suriyelilerin “hislerine fazla dokunmamak gerektiğini” de belirtiyor.

Ortaylı, “70 bin Suriyeli şehit” iddiası konusunda şunları söyledi:

"Şişirme onlar... Suriye'den asker alındı ama onların Çanakkale'ye gittiği doğru değildir. Çünkü askeri oradan getirmek çok zor. Kürtler için de aynı şey geçerli. Kürt yok orada... Yahudi var, Rum var. Sevkiyat zor. İmparatorluk büyük, Suriyeliler de savaştı tabii, başka cepheler var onlara yakın, Hicaz gibi ... Bunlar İmparatorluk'un insanları, fazla dokunmayın. Suriyeliler içinde öyle bir duygu var yani..."
https://www.youtube.com/watch?v=CUzQJoWw60U

Bir televizyon programını katılan Prof. Dr. Ortaylı'ya, "Çanakkale geçilemedi de ne oldu?" sorusu yöneltildi.

İlber Ortaylı bu soruya kendine özgü ifadeleriyle cevap verdi.

"BU BAKKAL KAFASIDIR"


Ortaylı soruya şöyle cevap verdi: "Bu bakkal kafasıdır. Maalesef halkımızın büyük kısmı, zeka kıtlığı olmaması gereken şartlara rağmen ki çok karışık bir ırk, beslenmesi her zaman için çeşitli, coğrafya çok müsaitti; eğitimin tek düzeliğinden olabilir, futbol seyircisi kadar düşünebiliyor."

"KÜÇÜMSEMİYORUM"


Küçümsemiyorum, futbol iyi bir sanat. Seyredip tartışmak da olabilir ama bu kadarla kalırsan çok tehlikeli. 'Şenol Birol orada penaltıyı atsaydı kesin gol olurdu abi' zihniyetiyle bunu getiriyorlar. Bu çok gülünç. Tarih ciddi bir iştir."

 

Yorumlar (0)