Türk askerinin yakılma görüntülerini hazırlayan şerefsiz yakalandı


Aranan teröristler listesinde başlarına 1.5 milyon lira konmuştu...
İŞTE AYRINTILAR

İŞTE AYRINTILAR
 

YETEK'İN TALİMATIYLA ÇEKİLDİ

IŞİD’ın Suriye’deki merkezi Rakka’da örgüte katılan Ömer Yetek, bir süre sonra Irak’a giderek Musul bölgesinde faaliyet yürüttü. Örgütün “propaganda ve medya”dan sorumlu en üst düzey emiri olan Yetek, Musul ve Rakka’nın tamamen IŞİD’den temizlenmesinin ardından yasadışı yollarda Türkiye’ye giriş yaptı. Terör ve istihbarat ekiplerinin yürüttüğü çalışma sonucunda Yetek’in Ankara’da olduğu tespit edilince operasyon yapıldı. Sorgusunun ardından tutuklanan Yetek’in IŞİD’in yayın organları ile sosyal medya hesaplarını da yöneten kişi olduğu tespit edildi.

 

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, kaçırılan Türk askeri Sefer Taş ve IŞİD içine sızmış istihbarat elemanı olduğu belirtilen Fethi Şahin’in boyunlarına ip geçirilerek yakılma görüntülerinin de Yetek’in talimatıyla çekildiği öğrenildi. Yetek’in söz konusu görüntüleri montajlayıp ardından da propaganda amaçlı örgütün sosyal medya hesaplarından yayımlandığı iddia edildi. Saklandığı hücre evinde ele geçirilen bilgisayar ve dijital materyalların incelenmesinde yakılma görüntülerinin ham halinin de ele geçirildiği bildirildi. Örgüt evinde ayrıca IŞİD’in propaganda amaçlı kullandığı bir çok infaz, işkence, kafa kesme gibi görüntü arşivinin de bulunduğu kaydedildi.

Görüntülerin yayımlanmasından sonra yapılan çalışmalarda infazcı 3 IŞİD’linin de Türk vatandaşı olduğu belirlenmişti. IŞİD üyeleri Hasan Aydın ve Talip Akkurt, aranan teröristler listesinde başlarına 1.5 milyon lira konularak “mavi kategori”ye alınmıştı. Yetek’in sorgusunda bu iki ismi doğruladığı öğrenildi.
 
 


Yorumlar (0)
sisli