13.04.2021, 11:35

KIRIM SAVAŞIN EŞİĞİNDE

KIRIM SAVAŞIN EŞİĞİNDE

ABD başta olmak üzere, Avrupa'nın Ukrayna ya verdiği Nato ve Avrupa birliği sözleri yerini bulmasa da, IMF den borç batağına sürüklediği Ukrayna'yı, şimdi de savaşa sürüklüyor.

2014 yılında 'Euro Meydan' olayları ile başlayan ve Kırımın Rusya tarafından işgal edilmesi ile sonlanan olaylar tekrar gerilmeye başladı. Ateş kesin sona ermesi ile Ayrılıkçı Ruslar Donbass ve Lugans da Ukrayna ordusu ile çatışmaya başladı. 6 Ukrayna askerinin öldürülmesi ile, Rusya ve Ukrayna karşılıklı olarak Kırım sınırına ve Kırım'a askeri sevkiyat yapıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy 10 Nisan da Türkiye de Erdoğan'ı ziyaret edecek. Muhtemelen Erdoğan yine Kırımın işgalini tanımayacak ve Kırım Ukrayna'nın bir parçasıdır diye söyleyecek. ama asıl mesele 23 Nisanda belli olacak. 

ABD 23 Nisanda Ukrayna ya asker gönderirse savaş kaçınılmaz görünüyor. nedeni şu ki, Rusya bunun kırmızı çizgi olduğunu ve böyle bir durumda Kiev'e kadar gireceklerini açıkladı. 

Peki ABD nin asıl planı nedir ? 

Benim şahsi düşüncem, Amerika asla Rusya ile savaşmayacak, ama Nato ülkesi olmayan Ukraynaya bir nato ülkesi askeri göndererek, olası bir savaş durumunda Nato'yu bu savaşa dahil edecektir. 

Bir taraftan Kırım işgali nedeni ile yaptırımlardan dolayı Ekonomik bunalımda olan Rusya, karşısında Nato'yu görebilir, ama diğer taraftan Nato ve Avrupa birliğine girme sevdası için Kırım'ı kaybeden Ukrayna, Kırımı geri alma umutları ile Kiev'den olma ihtimalini de düşünmek gerekiyor.

Zarema Memetova

Yorumlar (0)