Özleştirme Kılavuzu Betiği - Dr. Hasan Şahin Kızılcık

Özleştirme Kılavuzu Betiği

 Dr. Hasan Şahin Kızılcık

TDH'nin eski yöneticilerinden Hasan Şahin Kızılcık'ın yazdığı, yine TDH'nin eski yöneticilerinden Oktay Doğangün'ün düzeltmenliğini yaptığı, Türkçede özleştirme akımının açıklaması ile özleştirmeyle ilgili soru ve yanıtların yer aldığı kılavuz niteliğindeki Türk Dili Derneği yayını olan "Özleştirme Kılavuzu - Türkçede Özleştirmeciliğiñ Ana Çizgileri" adlı betik Kutlu Yayınevi'nden yakında (Ekim ayı içinde) çıkacak. Konuyla ilgilenenlere önerilir. Yayın çıktığında duyuracağız.

Betiğin arka kapak yazısı:

"Biñlerce yıllık geçmişiyle Türkçe; yéryüzündeki eñ eski, eñ yaygın, eñ üretken ve eñ yétkin dillerden biridir. Bu diliñ başına gelenler, söylemesi uygun düşerse, pişmiş tavuğuñ başına gelmedi. Çok sıkıntılı dönemler atlattı ve yok olmanıñ éşiğinden dönerek bugünlere geldi. Ancak tehlike tümüyle soña érmedi. Hız çağına dönüşmüş çağımızda, geçmiş sorunlarıñ kalıntılarınıñ yanında, Türkçe başka sorunlarla yüz yüze kalmakta. Bunları aşmak için çocuklarından, démeli bizden yardım békliyor.

Bu yapıtta, dil kavramı ve Türkçe ile ilgili temel bilgileriñ yanı sıra, ülkemizde yoğun tartışmalara néden olan özleştirmecilik akımınıñ değerlendirmesi, açıklaması, özleştirmeciliğiñ nasıl olması ve olmaması gérektiği tartışılmıştır. Ek olarak, özleştirmecilik ile ilgili sıkça sorulañ sorularıñ yanıtları da vérilmiştir. Ayrıca dilimizle ilgili kimi sorunlara da değinilmiş, çözüm üretmeye çalışılmıştır."

************************************
Dr. Hasan Şahin KIZILCIK
Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi
Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
hskizilcik@gazi.edu.trhskizilcik@gmail.com 
http://www.hskizilcik.com/ 
http://websitem.gazi.edu.tr/hskizilcik/

Yorumlar (0)
22°
açık