18.05.2021, 22:04

Anadolu Müzik Kültürünün Gizemli Yönleri HÜGEM Konferansında Ele Alınıyor

  

Hacettepe Üniversitesi Geleneksel Müzik Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi HÜGEM, 2021 yılının 10. Konferansında, çeşitli konulara dair türkülere ev sahipliği yapıyor.

Bu bağlamda, türkü ve tarihi gerçeklik konusunu ele alan “Anadolu’da Bir Tarihî Türkü: Gülnazik Türküsü ve Çeşitlemeleri” başlıklı sunumuyla Nevin Büyükkaya konferansın ilk konuşmacısı olarak programda yer alıyor. İdeolojik açıdan iki farklı isim olan Âşık Mahzuni Şerif ve Ozan Arif’in türkülerinin söylem analizi ise Derya Yurtsever tarafından “Âşık Mahzuni Şerif ve Ozan Arif Özelinde İki Karşıt Duruş Üzerine Söylem Analizi Denemesi” başlığıyla sunuluyor. Konferansta iki farklı yöreye ait kına gecesi ritüelleri ve türküleri de yer alıyor. Öncelikle, Yasemin Tokmak tarafından “Balıkesir Kına Gecesi Ritüeli ve Türkülerine Yapısal ve İşlevsel Bir Yaklaşım” adıyla, Balıkesir kına gecesi gelenekleri ve türküleri ele alınıyor. Ardından, Ali Bezgin'in anlatımıyla Hatay-Samandağ yöresi kına geceleri ve türküleri “Samandağ Yöresi Kına Gecesi Ritüellerinde Ha Ha ve Mıvvel’in İşlevleri” başlığı altında dinleyiciye sunuluyor.

Türkülerin zengin konulu ve renkli dünyasına, akademik çerçeveden bakılan konferans programı 20 Mayıs 2021’de, saat 21.00’de katılımcılarla buluşuyor.

Hacettepe Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı çevrim içi konferans serisinin moderatörlüğünü HÜGEM müdürü Prof. Dr. F. Gülay Mirzaoğlu yürütüyor.

Etkinlik tüm ilgililere açıktır.

Yorumlar (1)
Canan Karanca 2 yıl önce
Çok güzel etkinlikler hocam. Harikasınız!
10°
sisli