18.05.2021, 18:44

ATATÜRK VE GENÇLİK

Şehitler verilerek ve nice kanlar dökülerek alınan bu vatanı ve Cumhuriyet’i Atatürk, Türk gençliğine emanet etmiş ve bunu her fırsatta dile getirmiştir.

O’na göre Türk gençliği, vatanın bütünlüğü ve milletin birliği için çalışmalıdır.

Çünkü vatanın geleceği, dinamizmi, idealizmi ve enerjisi gençliktir ve Cumhuriyet’i koruyacak olan da onlardır. Büyük ve güçlü Türkiye’nin mimarları da onlar olacaktır.

Türk gençliğine olan bu güven ve inancını Gençliğe Hitabında “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen Türk İstiklalini ve Türk Cumhuriyetini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir” diyerek net bir şekilde belirtmiştir.

“Dinlenmemek üzere yürümeğe karar verenler, asla ve asla yorulmazlar, Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir” ifadesiyle genç neslin daima ileriye, daha da ileriye yürümesi gerektiğini ve böylece geleceğin modern ülkesini nasıl oluşturacağını en güzel şekliyle işaret ediyor Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Atatürk.

Bugün ülkemiz nüfusunun %15,6 sını gençler oluşturmaktadır, yani 13-24 yaş grubunda yaklaşık 13 milyon genç bulunmaktadır.

AB ülkelerinin genç nüfus oranlarına bakıldığında ülkemiz genç nüfusu daha fazladır. Bu durum doğru değerlendirildiğinde avantajımız, potansiyel ve stratejik gücümüz olabilir.

Dolayısıyla Cumhuriyetimizi emanet ettiğiniz gençliğin bilimin ışığında yürüyerek, teknolojik gelişmeyle daha iyi, sorumlu, milli ve manevi değerlerine duyarlı yetişmesini sağlamak hepimize düşen görevdir.

19 Mayıs 1919 tarihi milli mücadelenin ilk adımı ve Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolun başlangıcıdır.

Asırlar boyu hür ve bağımsız olarak yaşamış bu büyük milletin maruz kaldığı karanlık günleri aydınlatacak meşalenin tutuştuğu gündür.

Bu nedenle yüce Türk milleti ve özellikle Türk gençliği için ayrı bir önemi, anlamı ve yeri vardır.

Ata’sının;

“Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz” sözlerinde işaret ettiği Türk gençliği;

Milli mücadelenin başlangıcından Cumhuriyet’in kuruluşuna giden bu yolda “Benim doğum günüm 19 Mayıstır” diyerek bu günü geleceğin modern ve

medeni Türkiye’sini inşa etmeye aday Türk gençliğine “Bayram” olarak armağan eden bir büyük önderin emaneti olarak görecek ve O’nun “Muhtaç olduğun

kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur” sözünü bedeninin her zerresinde hissederek bu kutlu emanete sahip çıkacaktır.

Yüce Türk milleti gençliğine güvenmekte ve inanmaktadır.

Atatürk’ün Türk gençliğine armağan ettiği “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlu olsun.

Bu bilinçle yetişerek geleceğe yön verecek asil Türk gençliğine selam olsun…

Yorumlar (0)