10.01.2019, 17:15

Doğu Türkistan Konusundaki Kafa Kırışıklıklarını Giderme Yazısı

Doğu Türkistan davasında bilgi sulandırılmalarından kaynaklı kafa karışıklıkları var. Konunun  içinde biri olarak bu kafa karııklıklarını gidermeye çalışacağım. 

1. cin devleti "bir milyondan fazla ya da iki milyona yakın" dediğimiz, sayının azametinden ve resmi hiç bir kuruluş temsilcisinin sahaya kabul edilmemesinden dolayı yuvarlayarak ifade ettiğimiz bu korkunç rakamda insanın, kamplarda olduğunu inkar etmiyor. 

2. İnkar etse bile sayısı yüzlerle ifade edilen ve dünyaca ünlü bilim, politika, sanat ve kültür insanı Uygur Türkünden aylardır haber alınamaması bu inkarı saçma kılacaktır.

3. Anne,baba,kardeş,abi ve diğer bir çok yakınının kamplarda olduğu için yıllardır sesini duyamayan, arasa ulaşamayan, Türk milleti ve devletinin engin gönlüne sığınmış yüzlerce Uygur öğrenci içimizde, yöremizde, bu nazi faaliyetinin en somut belgesi olarak bulunmaktadır. Bu çocuklar cinden aranıp geri dönmeleri için tehdit edildiklerini söylemekteler. Hala inanmayan varsa özelden yazsın ben onları görüştüreyim.

4. abd ve cia'nın çin devletine karşı çıkarları Uygur davasını dile getirme ve destekleme ile örtüşüyor diye, ki bunun somut çıktıları da yok, Uygurları abd lehine çalışan kişiler olarak göstermek ahlaksızlıktır. Uygurlar şu an bağımsızlık için değil, otonomi için değil, sosyal kültürel haklar, ana dil ya da din özgürlüğü için değil, Tanrının tüm canlılara bahşettiği yaşama hakkı için bir fikri mücadele vermektedir. Kim hangi gerekçeyle bu mücadelenin haksızlığından bahsedebilir. 

5. aşırı uç örgütlere Uygurların katılımını tenkit başka birşey, çinin milyonlarla ifade edilen insanı işkencelerden geçirmesini makul görmek başka bir şeydir, bu ikisi nasıl birbirine karıştırılıyor anlamak güç ! Ayrıca cia başta olmak üzere tüm emperyal güçler tarafından domine edilmeye çalışılan bu örgütlere Türkiye'den, İngiltere'den, Almanya'dan kaç insan katıldı bilen var mı ? Bu ülkeleri işgal edip insanlarını kamplara mı doldurmak lazım. Bu saçma bilgi kirliliğine son verilmeli. 

6. Bazı "karanlık" yayınların yalanlarına kapılıp soydaşı, dindaşı olduğumuz en azından türdeşimiz yani insan olan bu kardeşlerimize haksızlık etmeyin. Davaya bir katkınız yoksa da yalan yanlış haberlerle kafaları bulandırmayın. Zulmü yok saymayın, alkışlamayın, sessiz kalmayın. Bizler insanız. İnsan kalalım.

7. Şu buzlar içinde donmuş Uygur balasının fotoğrafı üzerinden bile bilgi kirliliği yapıp, insanlara yas tutturmadınız. O fotoğrafa inanmasanız bile milyon tane anne babanın kampta olduğu ülkede, yavrular ne yapmakta, haberi olan var mı ? 

8. Araştırma konusu Uygur ya da Doğu Türkistan olup, çin ile ilişkilerinin bozulmasından, vize alamamaktan ya da bir şekilde oraya gidememekten korkan bilim ve sanat insanlarına da anlayış gösteremiyorum malesef. Bu belki duygusal bir hüküm.  Bu kapı, bir Uygur araştırmacısı olarak artık bana da kapandı. İsimlerini burada ifşa etmek istemediğim bir İngiliz bir de Amerika'lı Uygur müziği araştırmacı dostlarım, bu zulme sessiz kalamadıkları için yıllarca alan araştırması yaptıkları Uygur yurduna artık gidememekteler. Ve ben bu konuyu konuştuğumuzda hiç bir pişmanlık sezmedim onlarda.

9. Aziz Türk milletini, kendine en çok yakışan tutuma, merhamete, adalete, empatiye ve soydaşlarını anlamaya davet ediyorum.

Doç.Dr.Erdem ÖZDEMİR

Yorumlar (0)