Ülkü Tamer son yolculuğuna uğurlandı

Ülkü Tamer son yolculuğuna uğurlandı


Ülkü Tamer son yolculuğuna uğurlandı


Ülkü Tamer için, Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis Mahallesi'ndeki Merkez Cami'de ikindi vakti cenaze namazı kılındı...


Ülkü Tamer için, Muğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis Mahallesi'ndeki Merkez Cami'de ikindi vakti cenaze namazı kılındı. Namazın ardından Ülkü Tamer'in cenazesi, Gümüşlük Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cami avlusunda taziyeleri kabul eden Ülkü Tamer'in 25 yıllık eşi Neslihan Tamer, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşinin akciğer kanserine yakalandığını söyledi.

Kanserin bazı organlara da sıçradığını belirten Tamer, "Ciğerinden parça alınması söz konusuydu, ancak bunu kabul etmedi. Artık hastalık çok ilerlemişti. İyileşemeyeceğini bildiği için bunu kabul etmedi. Eşim 'Beni Bodrum'a götür, orada toprağa ver' dedi. Normalde İstanbul'da yaşıyorduk, buraya geldik" diye konuştu.

Cenaze törenine Tamer'in ailesi ve yakınlarının yanı sıra, sanat ve iş dünyasından çok sayıda kişi katıldı. Törene katılanlar arasında Tekin İskender, Enver Demirkan, Özkan Mert, Tanju Sarman, Yazarlar Sendikasının Genel Sekreteri Hakkı Zariç Baştar katıldı. Tekin İskender, Ülkü Tamer ile 11 yaşında tanıştığını söyledi. “Babamın arkadaşıydı” diyen İskender, “Türkiye’nin gerçeklerini, şiirini yazmak istiyordum. Bana ailenin, çevrenin, sokağın şiirini yazmamı söyledi. İlk tanıştığım şairdi. Hocamdı, İkinci Yeni akımından sayılmakla birlikte, toplumsal gerçekliğin de izleri şiirlerinde vardır. Benim için en önemli özelliği şiirlerindeki mizah ve kendi çizgisini korumuş olmasıdır” dedi.

Oyuncu Salih Kalyon da Ülkü Tamer'in çok eski arkadaşı olduğunu belirterek, "O,  çevirileriyle edebiyatımıza katkılarıyla hatırlanır. Milliyet yayınlarını da yönetmişti. 50 yıldan fazla süren bir dostluğumuz var. Bodrum'da bir arada görüşüyorduk. Örnek, aydın bir insan olarak hatırlanacak" bilgisini verdi.

Oyuncu Enver Demirkan da Tamer'in sanat adamı olduğunu vurgulayarak, her zaman iyi bir insan olarak hatırlanacağını kaydetti.

Öte yandan cenaze töreni sırasında Ülkü Tamer’in sürekli ilgilendiği bir sokak köpeği de eşi Neslihan Tamer’i teselli etti. Tören sırasında Neslihan Tamer’in yanına giden sokak köpeği patisini Neslihan Tamer’in eline koyarak yalnız bırakmadı. O köpek, Ülkü Tamer'in Gümüşlük'te her çarşıya çıktığında sevdiği, ilgilendiği bir sokak hayvanı olarak biliniyordu. Cenaze töreni sırasıdna Neslihan Tümer'in yanına kadar giderek ona destek olması ise orada bulunanları duygulandırdı.

İşte dikkat çeken o anlar:  Yorumlar (0)