Önerdiğimiz betikler: Fethedilenlerin gözüyle Anadolu’nun fethi

Önerdiğimiz betikler: Fethedilenlerin gözüyle Anadolu’nun fethi

TDH: SAYIN PROF. DR. İBRAHİM TELLİOĞLU 'NUN YAPITLARI KESİNLİKLE ÖNERDİĞİMİZ BETİKLERDENDİR...

2020 yılını güzel bir haberle bitiriyorum. Fethedilenlerin Gözüyle Anadolu’nun Fethi eserim ile Türkiye Yazarlar Birliği’nin Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçısı ödülüne layık görülmüşüm.

Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu

BİLGİLER

Sipariş vermek için tıklayınız: Bilge Yayınevi

Kategori Tarih
Yayıncı Bilge Kültür Sanat
Liste Fiyatı 20.00 
Format Kitap
Barkod 9786257201179
Yayın Tarihi 2020-11-23
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 136
Kapak Karton
Kağıt Kitap kağıdı
Boyut 135 X 210

Fethedilenlerin Gözüyle Anadolu'nun Fethi

İbrahim Tellioğlu

Anadolu'nun fethi tarihin akışını değiştiren olaylardan birisidir. Çağrı Bey'in keşif seferiyle birlikte Anadolu'nun kendileri için elverişli bir yurt olduğunu anlayan Selçuklular devlet kurduktan kısa süre sonra bu ülkeyi ele geçirebilmek için faaliyete koyulmuşlardır. Tuğrul Bey ve Alp Arslan dönemindeki çabalar neticesinde Anadolu'nun siyasi hâkimiyeti Romalılardan Türklere geçmeye başlamıştır. Siyasi, sosyal, kültürel, dinî ve ekonomik bakımdan çehresi hızla değişen Anadolu o zamana kadar görülmemiş bir değişim yaşayarak, 12. yüzyılın ortalarından itibaren Türkiye ismiyle anılmaya başlanacaktır. Melikşah devrine gelindiğinde Romalılar, Marmara Denizi'nin batısına çekilmiş bir hâlde Anadolu'yu terk etmişlerdi.

Anadolu'nun fethi sırasında bu ülkede yaşayanların Türk ilerleyişine karşı bakışları zamanın ruhunun günümüze aksetmesi bakımından büyük önem taşır. Fethedilenler kategorisinde değerlendirdiğimiz Rum, Ermeni, Süryani ve Gürcü tarihçilerinin Türklere, İslamiyet'e, Anadolu'nun Selçuklu hâkimiyetine girmesine yaklaşımları o dönemde yaşananları analitik olarak değerlendirebilmek için karşı tarafın bakışını ortaya koyar. Onlar sayesinde Anadolu'daki Türk algısının değişimini, ülkede yaşanan siyasi, sosyal ve dinî gelişmeleri yakından anlamak mümkündür.

Anadolu'nun fethi meselesini karşılaştırmalı bir bakış açısıyla ele alan bu çalışmanın tarih araştırmalarına yeni bir katkı sağlaması en büyük dileğimizdir.


Ülkesini en çok seven görevini en iyi yapandır. Buna inandık bu uğurda çalışmaya devam ediyoruz.


Yorumlar (2)
Aslı atanur 3 yıl önce
TDH sitesinde neden satış yok? Olsa güvenerek alırız.
Cenk Akyol 3 yıl önce
Almanya'dan 20 adet sipariş verebilir miyiz?