25.12.2018, 19:30

Tüm Yönleriyle Doğu Türkistan Gerçekleri 10

BİR MİLLETİN KIYAMETİ KOPUYOR ANCAK DÜNYA BUNDAN HABERSİZ

‘‘Bir Zulmün Hikayesi: Doğu Türkistan’’ konulu söyleşi için Bursa’ya gelen Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk, yüzlerce kişinin katılımıyla geçtiğimiz Cuma günü, Bursa’nın merkezindeki en büyük camilerden olan Ulucami’de, Cuma namazı çıkışı Doğu Türkistanlı şehitler için kılınan gıyabi cenaze namazına katıldı. Cenaze namazının ardından basın açıklaması yaptı. Daha sonra ellerinde Türk ve Doğu Türkistan Bayrakları olan topluluk Ulucami’den, Bursa’nın önemli etkinlik meydanlarından Fomara Meydanı’na yürüdü. Burada da bir konuşma yapan Seyit Tümtürk; hükümet yetkililerine ve basın kuruluşlarına seslendi.

Akşam, Bursa ve İstanbul’da okuyan Doğu Türkistanlı öğrencilerin de katıldığı ‘‘Bir Zulmün Hikayesi: Doğu Türkistan’’ konulu söyleşide konuşan Seyit Tümtürk; ‘‘Bir milletin kıyameti kopuyor ancak dünya bundan habersiz. Doğu Türkistan coğrafyası umudu önce Allah’tan sonra Türkiye’den bekliyor’’ diye konuşmasını sürdürdü.

Sivas ve Kayseri’de kurulan Eratna Beyliği’nin Doğu Türkistan Türkleri tarafından kurulduğunu ve Anadolu’nun Türkleştirilmesinde önemli bir yeri olduğuna değindi. Yine Anadolu’nun kurtuluşunda Doğu Türkistan’dan izler bulabileceğimizi belirtti. Abdülaziz Han’a bağlılığını bildiren ve onun adına para bastıran Doğu Türkistan İslam Cumhuriyetinden söz ederek, Türk milli kimliğinin tarihe altın harflerle yazıldığı ve Türk milletinin İslam ile şereflendiği topraklar olan Doğu Türkistan’ın, ümmetin vazgeçilmez bir parçası olduğunu vurguladı. Dünyaya bilimi, barışı, huzuru bahşetmiş olan Doğu Türkistan coğrafyasının bugün kan ve gözyaşı ile boğuşmakta olduğunu söyledi.

Doğu Türkistan’ın toprağını sömürüp, insanını köle işçi olarak çalıştırıp elde ettiği malları Bir Kuşak Bir Yol Projesi ile Batı’ya pazarladığını anlattı. 1.5 milyarlık Çin’in yeraltı, yerüstü ve doğalgaz ihtiyacının neredeyse yarıya yakınının Doğu Türkistan’dan karşılandığını söyledi. Ayrıca Doğu Türkistan’ın yetiştirdiği alimleri ile de önemli bir yere sahip olduğunu, Türk dilinin dünya dili olmasını sağlayan Kaşgarlı Mahmut gibi bir Türk dil bilgininin, ve Osman Batur gibi korkusuz savaşçıların, Yusuf Has Haciplerin, Edip Ahmet Yüknekilerin bu coğrafyada doğduğunu anlattı.

Kaşgarlı Mahmut’un soyundan gelen Satuk Buğra Han’ın sayesinde Türk boylarının İslamiyet’i benimsediğini, Hanefi İslam’ın kurucusunun Doğu Türkistanlı İmam Maturidi olduğunu belirtti. İslam’ın doğru anlaşılmasında Doğu Türkistanlılar büyük çaba verdikleri için özellikle Doğu Türkistanlıların ateist bir topluma dönüştürülmeye çalışıldığını vurguladı.

Doğu Türkistan Cumhuriyetlerinin Rus, İngiliz ve Çin işbirliğinde yıkıldığını, Osmanlı padişahı Abdülhamid’in Teşkilat-ı Mahsusa aracılığı ile Doğu Türkistan’daki bağımsızlık mücadelesine destek verdiğini, en zayıf zamanlarda bile bağların kopmadığını belirtti. Doğu Türkistan’ın başkenti Urumçi’de 68 yıl önce %3 olan Çinli nüfusun bugün %97 olduğunu söyleyerek Çin’in Doğu Türkistan’da nükleer denemeler yaptığını ve hatta Doğu Türkistan topraklarını nükleer denemeler için komşu ülkelere bile açtığını anlattı.

Tek çocuk politikasıyla en az 15 milyon Müslüman Türk çocuğun dünyaya gelmesine engel olunduğunu, 33 yıldır Türk annelere zorla kürtaj soykırımı uygulandığını kaydetti. ‘‘Ben Doğu Türkistanlıyım, burası Şincan değil’’ diyen herkesi Panislamist, Pantürkist ya da Amerika ajanı diye tutukladığını ve öldürdüğünü bildirdi.

SON İKİ YILDIR UYGULANAN ZULÜM 66 YILDIR UYGULANAN ZULMÜ ARATTI

Seyit Tümtürk alınan bilgilere göre en az 5 milyon Doğu Türkistanlının kamplarda olduğunu, yüz tanıma sistemi ile Doğu Türkistanlıların her an gözetim altında olduğunu, Türk kızlarının Çini erkeklerle evlenmek zorunda bırakıldığını, reddedenlerin radikal dinci suçlamasıyla hapislere atıldığını, yurtdışında olanların iki yıldır aileleri ile görüşemediklerini anlattı. 1 milyon Doğu Türkistanlı çocuğun yetiştirme yurtlarında komünist ateist ideolojiyle Çinli gibi yetiştirildiğine dikkat çekti.

‘‘Allah gören gözden alsa, asadan almaz.’’ deyimini hatırlatarak ‘‘Türk milleti bizim asamız. Sayın Cumhurbaşkanımızın samimiyetinden şüphe etmiyorum. Ancak danışmanları Doğu Türkistan konusunda Cumhurbaşkanımıza daha fazla bilgi vermeli diye düşünüyorum’’ dedi. Cumhurbaşkanımızı ümmetin umudu olarak gördüğünü dile getirerek, ‘‘Çin’e karşı susarsak millet olarak bunun vebalinden kurtulamayız. Lütfen Doğu Türkistan’a iki kelimeyle olsun sahip çıkalım’’ dedi.

YAKINDAKİNİ EZ, UZAKTAKİNİN YAKININI REHİN AL, UZAKTAKİNİ BASKI ALTINA AL

Çin’in yürüttüğü politikayı bu sözlerle özetleyen Tümtürk, Türkiye’nin elinde Çin’e karşı bir koz olduğunu, Bir Kuşak Bir Yol Projesinde Çin’in Türkiye’ye yaklaşmak zorunda olduğunu, Türkiye’nin bu durumu değerlendirerek Doğu Türkistan’daki asimilasyonun son bulmasını, kampların kapatılmasını istemesi halinde Çin’in bunu yapmak zorunda kalabileceğini söyledi. Batıyı tehlike olarak gören Çin ile Türkiye’nin ortak paydada buluşabileceğini, bu durumun iki tarafın da karına olacağını anlattı.

Tümtürk, katliamların anlatılacağı kitapların hazırlandığını ve bu kitapların 3 dilde yayınlanacağını belirtirken, ‘‘Son iki yıldır Türkiye’deki bu sessizlik nedir?’’ diye serzenişte bulundu. Bazı parti üyelerinin; ‘‘Seyit Bey, siz sokaklara çıktıkça Doğu Türkistan’daki zulüm artıyor.’’ dediklerini söyleyen Tümtürk; ‘‘Eğer bir tane Doğu Türkistanlı kardeşimin hayatı kurtulacaksa kendimi eve hapsetmeye razıyım.’’ dedi.

Söyleşide söz alan Doğu Türkistanlı bir hanım: ‘‘Doğu Türkistan’da Türk malı sattı diye hapse atılıp işkence edilen pek çok Doğu Türkistanlı var ancak Türkiye’de Çin malı satmak serbest. Türkiye, Türk-Çin ticari ilişkileri zarar görmesin diye sessiz kalıyorsa, bu durum Türkiye’nin zararına değil mi?’’ diyerek haklı bir serzenişte bulundu. Söz alan diğer Doğu Türkistanlı öğrenciler iki yıldır ailelerinden haber alamadıklarını söylediler.

Söyleşi soru-cevap olarak sürdü. Seyit Bey soruları açık, net ve samimi bir şekilde yanıtladı. Kendisine bir kez de buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz.

DİLEK YILMAZ

TÜRKLÜKBİLİMCİ (TÜRKOLOG)

Yorumlar (0)