04.04.2019, 23:55

TÜRK BAYRAĞI YANLIŞ ASILIYOR!

BİZİM BÖYLE BİR BAYRAĞIMIZ YOK!Bugün kullandığımız ay yıldızlı al bayrağımız Osmanlı Devleti'nin yıkılma yeni Türk Devleti'nin kurulma sürecine denk geldiği için başlarda savaş yıllarında doğan bir bebek olarak aramıza katıldı.

O günkü elkoyma (işgal) yıllarında bayrağımız acı ile üzüntüyü anlatmak üzere baş aşağı, yere bakar biçimde asılırdı.

Bayrak kanunumuz 29.05.1936 da yayımlandığında bir konuda artık geç kalınmıştı ki, artık tüm ülkede bayrağı baş aşağı, yere bakma biçiminde asma artık yaygın ve alışılmış bir duruma gelmişti.

Bugün yürürlükte olan (22.09.1983) kanun ile ay yıldızlı al bayrağımız biçim ve duruş olarak kesinleştirilmiştir. Yine bu kanunda yazılan şudur:

Yasaklar
Madde 7 - Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. (Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya üniforma şeklinde giyilemez.) 
Cezalar
Madde 8 - Bu Kanuna ve çıkarılacak tüzüğe aykırı olarak Bayrak yapmak, satmak ve kullanmak yasaktır.

Dolayısıyla, Türk Bayrağımızı baş aşağı, yere/ayağa bakar biçimde asma sapkınlığından dönmek. Yaraştığı biçimde asmak durumundayız. 

Bir öneri olarak da şunu eklemeliyim ki, Türk bayrağı dalgalanacak ise kanunda belirtildiği gibi asılmalı. Eğer kapalı veya sarkması durumu oluşacak bir yere asılacaksa yine ona yaraşır biçimde olması nedeniyle tıpkı atalarımızın pek çok kalıntısında olduğu gibi ay ve yıldızın göğü gösterecek biçimde yukarı dönük olarak (cami minarelerinde de olduğu gibi) asılmasından yanayım. 

       

Yorumlar (0)