Kıbrıs adı nereden geliyor?

Kıbrıs adı nereden geliyor?

Günümüzde en çok merak edilen konulardan birisi de ülkelerin isimlerinin nereden geldiğidir? “Kıbrıs adı nereden geliyor? Kıbrıs adının kökeni nedir?” gibi sorularla sık sık karşılaşmaktayız. Bu yazı dizimizde sırasıyla ülke adlarının nereden geldiğini anlatmaya çalışacağız.

Ülke adlarının nereden geldiği konusu gerçekten de yoruma çok açık olan konulardan birisidir çünkü çoğu ülkenin adı farklı kültürlerde başka başka adlandırılmıştır ve her millet bir bölgeye kendi adını vermeye çalışmıştır. Bir diğer sorun da ülkelerin adının yazılış biçimidir. Yabancılar herhangi bir ülkenin adını kendi dillerine uyarlayarak yazdıkları için bir ülkenin, bölgenin ya da şehrin birçok değişik türeviyle karşılaşmaktayız. Ancak en büyük sorun şudur: Bu adlarla ilgili elimizde yeterli kökenbilimsel yazılı kaynak yoktur ya da çok azdır. Çelişkili açıklamaların olması bundan kaynaklanmaktadır. Biz yine de akla ve bilime en yatkın sonuçlara ulaşmaya çalışarak bu bilgileri size sunacağız. Yararlı olması dileğiyle…

Kıbrıs adı nereden gelir?

Kıbrıs adı Yunanca Kipros kelimesinden gelir. Kıbrıs Adası’nın Yunanca ismi 'Kipros'tur ve 'bakır' demektir. Bu ad Latince "Cuprum" kelimesinden gelmektedir. Batı dillerinde "Copper" ve "Kopher" olarak da bilinir. Ada üzerinde 5 bin yıldır bakır madeni çıkartılıp işletilmektedir. Kipros sözü biraz değişerek dilimize Kıbrıs olarak geçmiştir. Arapçada "Kubrus", Batı dillerinde "Cyprus", "Cypre", "Chypre", "Gipros" ve "Cypren" olarak değişik biçimlerde adlandırılmaktadır.

Sözcüklerin kökenleri ile ilgili diğer yazılarımıza şuradan ulaşabilirsiniz: Sözcük Kökenleri

Saygılarımızla.

Yorumlar (0)