TİKA Başkanı'na Kazakistan Bağımsızlık Madalyası Verildi

TİKA Başkanı'na Kazakistan Bağımsızlık Madalyası


TÜRKSOY Genel Sekreteri Büyükelçi Düsen Kaseinov TİKA Başkanı Serdar Çam'a “Kazakistan Devleti 25. Yıl Bağımsızlık Madalyası” takdim etti.


Uluslarası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Büyükelçi Düsen Kaseinov, Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25'inci yılı anısına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serdar Çam'a “Kazakistan Devleti 25. Yıl Bağımsızlık Madalyası” takdim etti.

TİKA Genel Merkezi'nde düzenlenen törene, Büyükelçi Kaseinov ve TİKA Başkanı Serdar Çam ile birlikte TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, TÜRKSOY Azerbaycan Ülke Temsilcisi Elçin Gafarlı, TÜRKSOY Kırgızistan Ülke Temsilcisi Hocageldi Kuluev ve TİKA Başkan Yardımcıları katıldı.

Büyükelçi Kaseinov burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve Kazakistan ilişkilerinin çok değişik projelerle yürütüldüğünü, projelerin önemli kısmının da TİKA tarafından yapıldığını kaydetti.

Kaseinov, "Türk dünyasında yardım denince insanların aklına TİKA geliyor." dedi.

TİKA Başkanı Serdar Çam ise bu şerefli madalyayı almaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Bundan sonra ve daha önce olduğu gibi bütün sadakatim ve vefamla Kazakistan devletine en güzel şekilde bütün Türk dünyasına hizmet etmek üzere ömürümü tamamlayıncaya kadar çalışacağıma söz veriyorum." ifadelerini kullandı.

Çam, Türk dünyasının önemli bir ülkesinden böyle madalya almanın onur olduğunu belirtti.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcı Purtaş da söz konusu madalyanın Kazakistan Cumhurbaşkanı'nın kararnamesiyle verildiğini, bu madalyadan Türkiye'de sadece 6 kişiye verildiğini ve bu kişilerin madalyayı fazlasıyla hak ettilerini söyledi.

- TİKA'nın Kazakistan'daki faaliyetlleri

Kazakistan’daki en önemli TİKA projesi, bugüne kadarki en kapsamlı restorayon projesi olan Hoca Ahmet Yesevi Türbesi. Türk-İslam aleminin manevi önderlerinden Hoca Ahmet Yesevi’nin hükümdar Timur tarafından 15. yüzyılda yaptırılan ve Kazakistan’ın Türkistan şehrinde bulunan türbesinde, bugüne kadarki en kapsamlı restorasyon çalışmaları yapıldı ve türbe, Türkistan şehrinin kuruluşunun 1500. yıl dönümünde iki ülke cumhurbaşkanları tarafından ziyarete açıldı.

TİKA tarafından, 2012 yılından beri Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde Kazakistan'a yönelik "Mesleki ve Teknik Eğitimde Eğiticilerin Eğitimi Programı" uygulanıyor. Programa, son 5 yılda toplam 350 Kazak öğretmen ve yönetici katıldı.

Uluslararası polis eğitimi işbirliği projeleri kapsamında Kazakistan'a yönelik 2009-2017 yıllarında toplam 30 eğitim programı gerçekleştirildi ve yaklaşık 550 katılımcıya eğitim verildi.

Sağlık Alanında İşbirliği Projesi” kapsamında ise 2012 yılından bugüne 300’ün üzerinde Kazak sağlık personeline Türkiye’de eğitim verildi.

TİKA, Türkiye-Kazakistan ikili ekonomik ilişkilere de katkı sağlıyor. Kazakistan Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı tarafından Asya ve Avrupa kıtasından pek çok devlet adamı, iş adamı, akademisyen ve gazetecinin katıldığı ve “Asya’nın Davos’u” olarak adlandırılan Astana Ekonomik Forumu’na TİKA tarafından destek verildi.

47. Altın Beşik Altay Uluslararası Semineri Uluslararası Türk Akademisi iş birliğinde, Kazakistan’daki arkeolojik çalışmalardan bugüne kadar elde edilen bulguların değerlendirilmesi amacıyla Türk Dünyasının önde gelen tarihçi ve arkeologlarının katılımı ile 19-21 Ağustos 2015'te Altay Dağlarında "Altın Beşik Altay" Uluslararası Semineri düzenlendi.

Ayrıca TİKA tarafından Kamu Yönetimi Akademisi Simültane Tercüme Ekipmanı Desteği, 49 Kul Hoca Ahmet Yesevi İlim ve İrfan Vakfı Anaokulu Tadilatı ve Çevre Düzenlemesi, Almatı - Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Ek Bina İnşası gibi projeler gerçekleştirildi.

Trt Avaz

Yorumlar (0)