Gençler için bir Türkçe kısaltma daha öneriyorum: 6G

Geçtiğimiz yıllarda TBT (Throwback Thursday) yerine HGG (Hey Gidi Günler) kısaltmasını önermiştim ve bu öneri gençlerimiz tarafından hızla benimsenmiş ve geniş bir kullanım alanı kazanmıştı. Şimdi de; bye bye, tschüss (çüs), ciao (çav) gibi yabancı sözcüklerin yerine bütünüyle Türkçe olan bir kısaltma öneriyorum: 6G!

Türkçe 18.04.2022, 20:59
Gençler için bir Türkçe kısaltma daha öneriyorum: 6G

Gençler için kullanışlı bir Türkçe kısaltma daha öneriyorum: 6G

Hepimizin bildiği gibi günümüzde ileti yazarken çok sık bir biçimde kısaltmalardan yararlanılmaktadır. Bu kısaltmalar çoğunlukla İngilizcedir, Türkçemizde bu tür kısaltmalar pek yoktur ancak çağın değişen gerçeklerine ve hızına uyum sağlamak zorunluluğu ortadadır... Önlem almazsak gençlerimiz Türkçe yerine İngilizce kısaltmalar kullanarak dilimizi istemeden de olsa iyice bozacaklardır...

Geçtiğimiz yıllarda TBT (Throwback Thursday) yerine HGG (Hey Gidi Günler) kısaltmasını önermiştim ve bu öneri gençlerimiz tarafından hızla benimsenmiş ve geniş bir kullanım alanı kazanmıştı.

Şimdi de; bye bye, tschüss (çüs), ciao (çav) gibi yabancı sözcüklerin yerine bütünüyle Türkçe olan bir kısaltma öneriyorum: 6G!

İleti yazarken çok işinize yarayacağını umduğum bu Türkçe kısaltmayı ilginize sunuyorum. Peki nedir bu 6G?

 

6G: Güle güle git, güle güle gel!

Artık ileti yazarken bu kısaltmayı kullanarak sevdiklerimize iyi dileklerimizi daha kısa yoldan iletebiliriz. Yazması oldukça uzun bir söz olan "Güle güle git, güle güle gel!" yerine kısaca ve hızlıca 6G yazabiliriz. Yalnızca yazışma amaçlıdır, günlük konuşmada pek yeri yoktur.

Eski kuşaklar hemen eleştiriye başlayacaklardır: "İki dakika ayırıp iki satır yazmaya üşeniyorlarsa hiç yazmasınlar daha iyi!" vb.

Olay ne yazık ki öyle değil arkadaşlar. İstesek de istemesek de ileti yazarken herkes bu tür kısaltmaları kullanıyor. Dürüst olalım, hepimiz kullanıyoruz. Bu çağın gerçeklerini göz ardı edemeyiz. Bizler çözüm üretmezsek, İngilizce kısaltmalar gelip dilimize yerleşiyor ve söküp atması olanaksız hale geliyor.

Türkçe kısaltmalarla yazışmak İngilizce kısaltmalar kullanmaktan iyidir diyerek önerilerimi yineliyorum:

HGG: Hey gidi günler!

6G: Güle güle git, güle güle gel!

Saygılarımla. 

Suat Özer

Dipçe: Alem uzaya gitti, 5G'ye geçti, biz 6G ile uğraşıyoruz türünden iğneleyici eleştirilerin dilimiz açısından bir değeri yoktur ancak şakası elbette yapılabilir. 

Yorumlar (5)
Sıla Seray 2 yıl önce
Çok iyi!!
Kutlarım
Mustafa can ekiz 2 yıl önce
Uygundur hocam, ancak dediğiniz gibi buna da 5G şakası yapmasınlar?? sağolun, emeğinize sağlık
Alev 1 yıl önce
Yabancı dillere … yukarıdaki yanlış yazımı düzelttim.
Alev 1 yıl önce
Önce dilimize kene gibi yapışmış arapça kelimelerinin Türkçe karşılığını kullanıp, sonra diğer yanancı dillete geçelim.