ABD, BULGARİSTAN'DAKİ ASKERLERİNİ TÜRKİYE SINIRINA YIĞIYOR.

ABD, BULGARİSTAN'DAKİ ASKERLERİNİ TÜRKİYE SINIRINA YIĞIYOR.


Romanya'daki ABD üslerinden bazı birliklerin Bulgaristan'a kaydırıldığı, Bulgaristan'a giren ABD askerlerinin ise Türkiye sınırına doğru ilerlediği öne sürüldü.

Askeri kaynaklara dayanarak verilen habere göre, Romanya’dan Bulgaristan’a giren ABD askerleri, konvoy halinde Bulgaristan’ın Türkiye sınırına doğru ilerliyor. Zaten ABD, son bir yılda Romanya ve Bulgaristan'daki askeri varlığını artırmaya başlamıştı. ABD, en büyük asker ve malzeme sevkıyatını da bu yılın şubat ayında yapmış, Novo Selo askeri üssüne yeni birlikler yerleştirmişti.

Bulgaristan Savunma Bakanlığı, bu sevkıyatla ilgili, 120 ABD askerinin hâlihazırda üste bulunduğunu, 80 tankın ve yüzlerce silahlı savaş aracının daha askeri üsse ulaşacağını duyurmuştu.
Bulgaristan Savunma Bakanlığı'nın duyurusuna göre, ülkeye ulaşan ABD askerlerine, tanklar, silahlı vasıtalar ve ekipman desteği eşlik edecek. Birliklerin tamamının haftasonuna kadar Bulgaristan'a ulaşması bekleniyor.
ABD asker


ABD ve Bulgaristan ‘hava üsleri’ anlaşmasını 10 yıl uzattıKaradeniz'in doğusunda bulunan ve ABD ve Bulgaristan'ın birlikte yönettiği Novo Selo askeri üssüne gelen birliklerin, ABD'nin Doğu Avrupa ülkeleriyle işbirliğinin sürdüğünü, Moskova'ya gösterme amacı taşıdığı bildirildi.Bulgaristan Savunma Bakanlığı, 120 ABD askerinin halihazırda üste bulunduğunu, 80 tankın ve yüzlerce silahlı savaş aracının daha askeri üsse ulaşacağını duyurdu.

BİRLİKLER ROTASYON YAPACAK

Askeri birlikler, aralarında Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya ve Romanya'nın da bulunduğu ülkeler arasında rotasyon yaparak konuşlanacak.

Ocak ayında Polonya'ya 2700 askerin konuşlanması, Rusya'ya yönelik bir tehdit olarak yorumlanmış ve Kremlin'in tepkisini çekmişti.


Yorumlar (0)