Güzel konuşmak için hangi kitaplar okunmalı?

Güzel konuşmak için hangi kitaplar okunmalıGüzel konuşmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Diksiyon Dersleri: Hitabet Çeşitleri ve Özellikleri, Diksiyon Dersleri, Hitabet Çeşitleri ve Özellikleri.

ETKİLİ KONUŞMA KOLAY ERİŞİM ÇİZELGESİ (TIKLAYINIZ)

Güzel konuşmak için hangi kitaplar okunmalı, Güzel konuşmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Güzel konuşmak için hangi kitaplar okunmalı, Güzel konuşmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Diksiyonunu geliştirmeni sağlayacak diksiyon kitapları

Diksiyonunu kendi çabalarınla geliştirmek istiyorsan bu konuda destek alabileceğin çeşitli kitaplar vardır. Bu kitaplar sayesinde diksiyon geliştirme çalışmalarını kendi başına yapabilirsin. Senin için önemli olan doğru diksiyon kitaplarını seçerek gelişimini kolaylaştıracak tercihi yapmaktır.

Diksiyon geliştirme konusunda belki yüzlerce kitap bulabilirsin. Her birisinin içerisinde uygulamalı yöntemler ve bunları destekleyerek teorik bilgiler vardır. Bu listeyi oluşturma amacım diksiyon geliştirme konusunda sana yardımcı olacak diksiyon kitapları ile tanışmanızı sağlamaktır.

Diksiyon: 10 Derste Güzel Konuşma Sanatı – Mehmet Kaplan

Diksiyon: 10 Derste Güzel Konuşma Sanatı isimli kitabın yazarı Mehmet Kaplan, diksiyonu bir beceri olarak tanımlar. İnsanların bu konuda bilinçli olduğunu ama kendini geliştirmek için herhangi bir çaba sarf etmediğinden yakınır. Doğru teknikler her insanın etkili konuşabileceğini belirtir.

Diksiyonun kelime anlamı ile başlayan dersler, alfabede yer alan sesleri tanıma, ruhsal-bedensel gevşeme, tekerlemelere çalışma yöntemleri, konuşma ve okuma, hızlı okuma, kolay ve ağır metinleri okuma gibi bölümlerden oluşur. Tüm bu bilgileri pratiğe dönüştürerek diksiyonunu geliştirebilirsin.

Söz ve Diksiyon Sanatı – Nüzhet Şenbay

Söz ve Diksiyon Sanatı, diksiyon konusunda yayınlanmış olan en popüler kitaplardan birisidir. Günlük konuşmaların yanında konferans, seminer, sohbet veya söyleşi gibi etkinliklere yönelik olan bu kitap konuşmanı bir sanata dönüştürme imkanı sunacaktır.

Kitap, konuşma üzerinde temel çalışmalar ve sözlü anlatımı sağlama gibi iki önemli bölüme sahiptir. Kitapta yer alan bilgilerin büyük bir kısmı bu alt başlıkların içerisinde bulunabilir. Diğer taraftan, kitabın sonunda yer alan söz ve diksiyon terimleri senin için iyi bir rehber olacaktır.

Söz Söyleme ve Diksiyon: Konuşan İnsan – Can Gürzap

Söz Söyleme ve Diksiyon: Konuşan İnsan konuşma sorunlarından tutun, diksiyon ve toplum önünde konuşmaya kadar birçok farklı konuda bilgi bu kitapta yer alır. Türkçeyi düzgün ve güzel bir biçimde konuşmak isteyenler için önemlidir. Diksiyonunu geliştirmek isteyenler için iyi bir başlangıçtır.

Daha çok tiyatroyla ilgilenen kişilerin tercih ettiği bu kitap, öncelikli olarak dil ve insan üzerinde durur. Daha sonra konuşma, diksiyon, dinleme, toplum önünde konuşma ve söyleyişlerde yapılan genel yanlışlara değinir. Bunların ardından genel çalışmalar bölümüyle kapanışı gerçekleştirir.

Temel Konuşma Teknikleri – Diksiyon – Sırrı Er

Temel Konuşma Teknikleri – Diksiyon, güzel konuşmayı insanın aklını kullanabilme sanatı olarak tanımlar. Yazarın bu alanda bir eğitmen olması önemlidir. Yayıncılık, spikerlik ve oyunculuk gibi alanlarda çalışmak isteyen kişiler için bu kitap faydalı bir rehberdir.

Dil grupları konusunda bilgi vererek başlayan kitap içeriği, diksiyon ve solunum konusunda bilgi vererek devam eder. Solunum ve gevşeme alıştırmalarıyla okuyucularına pratik imkanı sunar. Sesin nitelikleri ve telaffuz konusunda sıkça yapılan yanlışların dile getirildiği bölüm oldukça ilgi çekicidir.

Uygulamalı Diksiyon ve Güzel Konuşma – Ümit Kalkan

Uygulamalı Diksiyon ve Güzel Konuşma pratiğe dönük bir diksiyon kitabıdır. Kitabı benzerlerinden ayıran en büyük özellik ise CD hediyeli olmasıdır. Bununla birlikte diksiyon çalışmalarında henüz başlangıç aşamasında olan bireyler için oldukça faydalıdır.

Kitap, ses geliştirme teknikleri, vurgu, ses eğitimi, tonlama ve doğru nefes alıştırmaları konusunda başlangıç seviyesinde ideal bilgiler sunar. Kitapta yer alan uygulamalı yöntemlerle edindiğin bilgileri pratiğe dökmeyi başarabilirsin. Kitabın tek dezavantajı bilgileri biraz yüzeysel bırakmasıdır.

Diksiyon: Söz Söyleme ve Konuşma Sanatı – Murat Şahin

Diksiyon: Söz Söyleme ve Konuşma Sanatı etkili konuşma alanında teorik bilgilerin yer aldığı bir kitaptır. Kitapta diksiyon konusunda ilgini çekebilecek birçok farklı bilgi vardır. Özellikle diksiyon çalışmalarına yeni başlayanların okuması gereken önemli bir eserlerden birisidir.

Kitap öncelikle iletişim konusunda bilgi verir. Dilin oluşumu ve dil bilgisi bölümlerinde dil alanında teknik sayılabilecek bilgiler yer alır. Diksiyon, vurgu, tonlama ve fonetik gibi alanlarda okuyucusuna teorik bilgiler ulaştıran kitap geriye kalan bölümlerde yardımcı yöntemlere değinir.

Diksiyon ve Hitabet – Ali Selçuk

Diksiyon ve Hitabet konu anlatımlı ve uygulamalı bir kitaptır. Kitabın kapağında görebileceğin gibi hedef kitlesi lise öğrencileridir. Bu açıdan diğer kitaplardan farklı bir niteliğe sahiptir fakat içeriği ile öğrencilere destek olabilecek kapasitede bir kitaptır.

Güzel konuşmaya hazırlık aşamasıyla içeriğine giriş yapan kitap, nefes ve ses eğitimi, konuşma tekniği, ifadenin kuvvetlendirilmesi ve son olarak hitabet gibi ayrı bölümlere sahiptir. Kitabın her bölümünde detaylı bilgiler yer alır. Buna ek olarak edinilen bilgileri pratiğe dönüştürme şansı tanır.

Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı: Diksiyon ve Hitabet – Önder Göçgün

Güzel ve Etkili Konuşma Sanatı: Diksiyon – Hitabet isimli eser Türk Edebiyatı alanında önemli çalışmaları olan Önder Göçgün tarafından kaleme alınmıştır. Kitabın teorik bilgiler açısından dopdolu olması en büyük artısıdır. Ancak, uygulama konusunda diğer kitaplara göre biraz hafif kalır.

Türkçe’nin doğru ve etkili kullanımı konusunda detaylı bilgilerin yer aldığı bu eser hece ve kelime tabanında bilgilerle ek bir alan oluşturur. Önemli metinlerle bu kitaptan elde ettiğin bilgileri pratiğe dönüştürebilirsin. Nitekim, uygulamaların diğer kitaplara göre zayıf olduğunu unutmamalısın.

Diksiyon: Güzel ve Etkili Konuşma – Hamza Uğurlu

Diksiyon: Güzel ve Etkili Konuşma konuşmanın püf noktalarına dayanarak okuyucusuna etkili konuşmayı öğretir. Daha çok konuşma üzerine sunduğu bilgilerle bu konuda çeşitli çözümler önerir. Diksiyonunu geliştirmek için kendi başına çabalamak istiyorsan bu kitap sana yardımcı olacaktır.

Kitabın içeriği hiyerarşiye bağlıdır. İçerisinde konuşmana engel olan etkenlerle ilgili bilgi bulabilirsin. Daha sonra ses ve konuşmayla ilgili genel bilgiler edinip başlangıç için ilk adımı atarsın. Tüm bu teknik adımların ardından kitap ikna edici üslup kullanma becerini geliştirmene destek olur.

3K Tekniği ile Diksiyon – Nedim Taktak

3K Tekniği ile Diksiyon, diksiyon konusunda en teknik bilgileri sunan kitaplardan birisidir. Kitap, kursa gitmek yerine kendi başına çalışıp diksiyonunu geliştirmek isteyenler dikkate alınarak hazırlanmıştır Her şeyin yerinde ve zamanında kullanılması prensibi kitabın genel prensibidir.

Kitap konuşma, solunum ve nefes, ses, konuşma teknikleri ve hitabet sanatı bölümlerine sahiptir. Her bölümde dopdolu bilgiler yer alır. Özellikle konuşma teknikleri bölümünden yararlanarak çeşitli pratikler gerçekleştirebilirsin.

Okunması gereken diğer en iyi diksiyon kitapları

Diksiyon geliştirme konusunda ilk olarak göz atman gereken diksiyon kitapları yukarıdaki eserlerdir. Bunların dışında sana yardımcı olabilecek daha farklı eserler de vardır. Dilersen aşağıdaki kitaplardan faydalanmayı düşünebilir veya kendi önerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin.

Tarihi roman denildiğinde ilk akıllara gelenler yukarıdaki eserlerdir. Bunlar dışında kalan ve okuma sırasına ekleyebileceğin daha farklı romanlar da mevcuttur. Dilersen aşağıdaki romanları okumayı düşünebilir veya kendi önerilerini yorum olarak bana ulaştırabilirsin.

Kitap Adı - Yazar - Yayıncı

İnsanı Okuma Sanatı Etkili İletişim Teknikleri Ahmet Alpaslan Arı Sanat Yayınevi

Diksiyon Ebubekir Eraslan Akademik Kitaplar

Alıştırmalı Diksiyon Dersleri İbrahim Kıbrıs Kriter Basım Yayın Dağıtım

Kar Çiçeği ve Sırlar Yelpazesi Lisa See Can Yayınları

Kalemsiz Diksiyon Miray Ankaoğlu Cinius Yayınları

Konuşma Sanatı: Diksiyon Yavuz Özdem Kariyer Yayıncılık

Etkili konuşma nasıl olur maddeler halinde

Etkili Konuşmada Dikkat Edilecek Genel Özellikler

 1. Konuşmayı anlamlı hâle getirmek için vurgu ve tonlamaya dikkat edilmelidir.
 2. Pandomim (Vücut hareketleri ile konuşma) yapar gibi vücut hareketleri kullanılmalıdır.
 3. Konuşma sırasında en rahat duruş alınmalı, vücut ağırlığı her iki ayak üzerine dengelenmelidir.
 4. Konuşma sırasında boyun, bel ve bacaklar dik tutulmalıdır.
 5. Konuşma sırasında, belirli bir yere çakılıp kalınmamalı, gereğinden fazla da hareket edilmemelidir.
 6. Konuşma sırasında, el ve kol hareketleri, mimikler; önceden plânlanmış olmamalıdır. Konuşmanın genel ortamı içinde kendiliğinden olmalıdır.
 7. Dinleyicilerin tümüne ve özellikle gözlerine bakılmalıdır. Dinleyicilerle konuşuyormuş gibi bir bakış tarzı seçilmelidir. Dinleyiciler, gözle çabuk çabuk taranmamalıdır.
 8. Konuşmada ilk söylenecek ifadeler, özenle seçilmeli; iyi bir konuşma plânı yapılmalıdır. Konuşmaya ilgi çekici bir ifade ile başlamakta yarar vardır.
 9. Konuşmacı, bir taraftan sevimli ve güler yüzlü olmalı; diğer taraftan ise komik duruma düşecek davranışlardan uzak kalmalıdır.
 10. Konuşmacı, yapacağı konuşmanın anlam ve önemine herkesten önce kendi inanmalıdır. Konuşma, içten yapılmalıdır.
 11. Konuşmacı, fizikî görünüşüne (elbise temizliğine, saç ve sakal tıraşına vb.) çok önem vermelidir.(Geniş bilgi için bakınız: Suat TAŞER, "Konuşma Eğitimi", Dost Kitap Evi, Verso Matbaacılık, Ankara, 1987, 216 s.)

Hitabet Çeşitleri ve Özellikleri

Sözlerin hem zihinlerde hem de gönüllerde yer bulması kolay değil. Kimi zaman dinlemekten zevk aldıklarımızın aslında bizden, kendimizden ne çok şey taşıdığını düşünürüz. Konuşmak hepimizin sahip olduğu bir yetenek olsa bile sözlerin tüm dinleyenlerde karşılık bulması başlı başına bir sanat. Etkisi bu kadar yüksek olan söyleyişler, herkesin başaramayacağı hitabet sanatı ürünleridir. Yeni deyimiyle etkili ve güzel konuşma eski deyimiyle hitabet, tüm zamanların en etkili iletişim yöntemlerinden birini oluşturuyor. Bu yazımızda hitabet nedir, hitabet çeşitleri nelerdir sorularını, hitabetle sıkça karıştırılan diksiyon konusuyla birlikte açıklamaya çalıştık.

Hitabet Ne Demektir?

Gerek terim anlamıyla gerekse gündelik yaşamda adını sıklıkla duyduğumuz hitabet, çok genel bir tanımla etkili ve güzel söz söyleyebilme olarak açıklanabilir. Ancak hitabet nedir sorusunu, her dönem önemini koruyan ve büyük toplulukları, kimi zaman yönlendiren, birleştiren bir etkinin aracı konumunda olması nedeniyle çoğunlukla aynı amaç için kapalı ya da açık alanda bir arada bulunanlara yapılan etkileyici konuşmalar olarak cevaplamak çok daha anlamlı olacaktır.

Hitabet Kelime Anlamı Nedir?

Arapça seslenme, söylev verme demektir.

Bireysel olarak yapılan konuşmalar, büyük kitleleri etkileyebilir, yönlendirebilir, bu nedenle hitap edenin hitabet sanatını etkili kullanması, yapılan hitabetin etkisiyle de doğru orantılıdır.

Hatip Nedir?

Hitap eden anlamına da gelen hatip kelimesi, aynı zamanda hitabet sanatı icra eden, güzel ve etkili konuşma yetisine sahip olan kişileri tanımlar. Hitabet hem konuşmanın içeriği hem de yöneltilen kitlenin özellikleri nedeniyle birbirinden farklı özelliklerde ve türde karşımıza çıkar.

Hitabet Çeşitleri Nelerdir?

Hitabet çeşitleri konuşmanın yöneltildiği topluluklara ve amacına göre farklılıklar gösterdiği için etkisinin de farklı olduğu söylemleri oluşturur. Bu nedenle hitabet çeşitlerini; siyasi, askeri, akademik, hukuki ve dini alanda yapılan hitabet örnekleri olarak sıralamak gerekir.

· Siyasi Hitabet Nedir?

Ülkemiz için düşünüldüğünde başta TBMM olmak üzere, seçim mitinglerinde yapılan hitabetleri siyasi hitabetler olarak değerlendiririz. Etkili ve güzel konuşma bu hitabetlerin çok daha fazla sayıdaki insanı hedef alması nedeniyle büyük önem taşır.

· Askeri Hitabet Nedir?

Askerin moral ve motivasyonunu güçlendiren, vatan savunmasının öneminin tüm neferlerin bu kutsal vazifede üzerine düşenlerin en iyi şekilde yapmasında onların manen desteklendiği konuşmalardır. Komutan, seçtiği kısa ve net cümlelerle yapılması gerekeni, vatan savunmasında görevli yiğitlere, mertliğin, şan ve şeref dolu sözlerle iletilmesidir.

· Akademik Hitabet Nedir?

Bilimsel çalışmalar, çalıştaylar, toplantılarda sıklıkla kullanılan hitabet türüdür. Çoğunlukla teknik ve bilimsel öneme sahip konuların işlenmesini içerir.

· Hukuki Hitabet Nedir?

Adli ve hukuki alanda yapılan hitabet şeklidir. Bu hitabet mahkemelerde iddianamelerin yöneltilmesinde kullanılır.

· Dini Hitabet Nedir?

Dini bilgilerin konu edildiği, din eğitimini, dini heyecan ve mana aleminin iklimindeki hitabetlerdir.

Hitabet Nedir? Diksiyon Nedir?

Hitabet kimi zaman diksiyonla karıştırılan bir terim. Bu nedenle diksiyon ve hitabet arasındaki farklılıklara da değinmekte yarar var. Hem hitabet hem de diksiyon aynı amacın farklı araçlarını oluşturur. Diksiyon, etkili ve güzel iletişim kurabilmek için sahip olduğumuz sözel ve bedensel iletilerin en iyi şekilde iletimini sağlayan araçların tamamıdır. Bir bakıma hitabetin arka planını oluşturan becerileri de karşılar.

Etkili söz söyleme sanatı olarak tanımladığımız hitabet, güzel konuşma tekniklerine hakim olabilmeyi gerekli kılar. Güzel konuşma teknikleri ise, düzgün bir diksiyona sahip olarak, konuşmanın içeriğinden sesin tonuna, konuşmanın amacını belirlemeden konuşmanın yöntemine karar vermeye kadar pek çok bileşeni içerir. Ancak böyle bir konuşma ile topluluklara kendi inandıklarını insanlar iletebilirler. Hitabet ve diksiyon aralarındaki farklılıklarından çok birbirlerini tamamlayan güzel konuşma sanatı araçlarıdır.

İyi Bir Hatip Olabilmek İçin Eğitim Gerekli
Bir hatip olmak istiyorsanız, ya da yapmayı düşündüğünüz işler sizin iyi bir hatip olmanızı gerekli kılıyorsa, bu konuda kendinizi yetiştirebilirsiniz. İyi bir hatip olmak için gerekli olan düzgün diksiyonla işe başlayabilirsiniz. Elbette bunun için iyi bir eğitim şart.

Etkili güzel konuşabilmek için gerekli olan becerilerin yanında, güzel konuşma dersleri verilen diksiyon kursları, konuyla ilgili gerekli eğitimi alanın uzmanlarından alabileceğiniz eğitim merkezleri. Bu merkezler sundukları teorik ve uygulamalı eğitimlerle çok daha güzel konuşmanın yollarını öğrenebilir, uygulamalı eğitimler sayesinde diksiyonunuzu düzeltirken aynı zamanda hitabet sanatının inceliklerini keşfedebilirsiniz.

Hitabet Çeşitleri ve Özellikleri

a. Siyasî Hitabet: Asıl yeri Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüleridir. Ayrıca, seçim dolayısıyla yapılan konuşmalar da bu gruba girmektedir.

b. Askerî Hitabet: Askerî hitabetin hedefi; vatan savunmasının gerektiği zamanda icap eden şerefli, kutsal vazife için askeri teşvik, ma'nen kuvvetlendirmektir. Cümleler kısa, yiğitçe, en cahil neferlerin bile kolayca anlayacağı tarzda açık, kesin olmalıdır. ATATÜRK'ün meşhur bir hitabesinde olduğu gibi, askerî hitabet anlamca kuvvetli bir ifade ile biter. "Ordular! ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!" Askerî hitabet garnizonlarda yapıldığı zaman sözlüdür. Fakat, savaş zamanlarında genellikle yazılı olarak kıt'alara gönderilir.

c. Hukûkî ya da Adlî Hitabet: Mahkemelerde yapılan savunmalar, savcıların iddianameleri bu çeşittendir.

ç. Bilimsel ya da Akademik Hitabet: Akademilerde, bilimsel toplantılarda yer alır. Amacı; araştırılan herhangi bir konu hakkında aydın bir topluluğa, o konu ile ilgili kimselere bilgi vermektir. Heyecanlandırma amacı güdülmez. İfadenin açık, kesin ve mantıklı olması şarttır.

d. Dinî Hitabet: Bu tarz hitabetlerin yeri mabetlerdir. Amacı; halka dinî bilgi ve eğitim vermek, dinî heyecan ve hisleri kuvvetlendirmek, onları fikren, mâ'nen yükseltmektir. Bu tarz hitabetlerde, anlaşılır dil kullanılmalıdır.

Etkili Anlatımın Özellikleri

İyi bir yazı ve konuşmanın üç özelliği vardır:

 • Doğruluk
 • Açıklık
 • Etkililik

Doğruluk ve açıklık; iyi bir yazı ve konuşmada mutlaka gereklidir. Sözün doğru ve açık olması için "garabet" ve "aykırılık" gibi anlatım bozukluklarından uzak durulmalıdır. Ayrıca, "eksiklik", "fazlalık", "sıra yanlışlığı" ve "uyumsuzluk" gibi cümle bozukluklarına yer verilmemelidir. Bu hataların asıl sebepleri olarak; az okuma, genel kültür noksanlığı, dikkatsizlik olarak karşımıza çıkar. (Z. Korkmaz - A. B. Ercilasun - İ. Parlatır ve diğerleri, Türk Dili ve Kompozisyon Bilgileri, s. 202)

Bozuk cümlelerin üzerinde ne kadar durulursa durulsun, bir kimseye doğru ve açık anlatım yeteneği kazandırılamaz. Türkçeyi iyi kullanmak isteyen bir insan; dil ve edebiyatımızın usta kalemlerini bol bol okumalıdır. Etkili anlatım ise, ancak doğru ve açık anlatım yeteneğini kazandıktan sonra elde edilebilir.

Sözlü anlatımda ses tonunun iyi ayarlanması da ayrıca gerekir. Edebî sanatları kullanabilmek ise hem öğrenmeye, hem de özel yeteneklere bağlıdır.

En eski devirlerden günümüze kadar önder insanların diğer insanlardan bazı yönleriyle ayrıldığı bir gerçektir. Bu yönler; ileri görüşlülük, üstün zekâ, millî tarih ve millî kültür bilincinin yüksekliği vb. dir. Bütün bu özelliklerin ötesinde ve öncesinde bir başka özellik daha vardır. O da, hitabet sanatına sahip olmalarıdır.

Kemal ATATÜRK, Hamdullah Suphi TANRIÖVER, Abraham LİNCOLN, Roosevelt, Hitler, Mussolini gibi Türk ve dünya hatipleri, kitleleri peşlerinden sürükleyen büyük hatiplerdir.

Biyolojik ve psikolojik yönlerden konuşma özürlü değilse, her insan konuşur. Ama, her insan etkili konuşamaz. Toplumsal ilişkilerin daha sağlıklı, daha verimli olmasında etkili konuşmak tartışılmaz derece önemlidir. Pek çok insan bu önemi bilmesine rağmen, etkili konuşma gayreti içinde görülmez.

Aslında, etkili konuşma; iyi eğitim ve güçlü bilgi zenginliğinin yanında doğuştan gelen özel bir yetenektir. İnsan, toplum yararına bu yeteneğini uygun ortamlarda daha yararlı hâle getirebilir.

Etkili konuşmak için şu kavramların içerdiği anlamları iyi bilmek gerekir:

1. ARTİKÜLASYON:

Ağzımızı açmak, dudaklarımız kımıldatmak ve insanların anlayacağı kelimeleri oluşturmak için ses organlarını kullanabilme yeteneğine sahip olmak gerekir. Eğer, ses organlarından bir ya da birkaçı sağlıksız ya da noksan ise etkili konuşma yapılamaz. Hatta, bu durumdaki insanlar normal konuşmayı bile beceremez.

Artikülasyon sırasında kelimeler; açık ve net bir şekilde, mırıldanmadan, yutmadan çıkarılmalıdır.

2. TELAFFUZ:

Kelimeleri, olması gerektiği şekilde doğru ses ve doğru vurguyla ağızdan çıkarmaktır.

Yanlış telaffuzu gidermenin üç yolu vardır:

Etkili konuşma yapan insanları (Televizyon sunucuları ve hatipler vb.) dikkatle dinlemek.

Telaffuzunda şüpheye düşülen kelimeleri, imlâ (yazım) kılavuzları ve sözlükler aracılığıyla doğru yönüyle öğrenmek.

Telaffuzda dikkat edilecek bir özellik de yöresel ağız ifadelerinden kaçınmaktır. Yazı dili olan İstanbul ağzı ile konuşmaya önem vermek gerekmektedir.


3. DİL BİLGİSİ:

Her dilin kendine göre kural ve özellikleri vardır. Dil, kuralları dışında kullanıldığında şekil ve anlam yönünden bozukluklar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, etkili konuşma yapacak kişi; dil bilimci kadar olmasa bile konuştuğu dilin kurallarını öğrenmelidir. Hatip; dilinin ses, şekil, anlam ve cümle yapısını bilmek zorundadır. Onun için hatip, dil eğitiminden geçmeli ve çok okumalıdır.

4. SÜRAT:

Konuşmacının konuşma esnasındaki hızıdır. İnsanların çoğu hızlı konuşamaz. Bazı insanlar ise çok süratli konuşurlar. Her ikisi de yanlıştır. Önemli olan metnin anlamına uygun normal konuşmadır. Dakikada 90-100 kelime konuşmak normaldir. Vurgulanacak kelimelerde yavaşlamak, çabuk ilerleyen düşünceleri konuşurken de hızlanmak gerekmektedir.

Ayrıca;

 • Özellikle yemeklerden sonra can sıkıcı konuşmalar yapmamak gerekir.
 • Çok süratli (makineli tüfek gibi) konuşmalarda anlamın kaybolduğu unutulmamalıdır. Dinleyicinin düzenli not alması sağlanmalıdır.
 • Konuşmacı; düzgün nefes almalı, konuşmadaki ana ve alt düşüncelere göre, gerekli yerlerde durmalı, nefesini düzenlemelidir.


5. DURAKLAMA:

Duraklamalar, konuşmada noktalama işaretleri anlamındadır.

Şu özellikler dikkate alınarak duraklama yapılmalıdır:

Dinleyicilerin konuşma metnini değerlendirmesi için.

Metnin anlamına uygun gerekli vurgu ve tonlamaları yerinde yapabilmek için.

Konuşmacının kendisinin dinlenmesi ve kolay nefes alması için.

Konuşmacının kendisinin bir sonra söyleyeceği düşüncelerin plânını yapabilmesi için.

6. SES TONU:

Sesin alçalıp yükselmesi, azalıp çoğalmasıdır. Değişik ses tonlarını çıkarmak konuşmayı daha ilgi çekici ve anlamlı yapar. Konuşmaya renk ve çeşit kazandırır. Böylece, konuşma tekdüzelikten (monotonluktan) kurtulmakta, dinleyicinin ilgisi çekilmektedir.

7. SES GÜCÜ:

Konuşmacının sesinin, dinleyicilerin tümü tarafından kolaylıkla duyulabilmesidir. Konuşmacı, bu konuya ayrı bir önem vermelidir. İyi düzenlenmiş bir sesle yapılan konuşma, dinleyici üzerinde etkili olmaktadır. Ayrıca, ses gücünün yüksekliği konuşmacının da kendine güven kazan-masını sağlamaktadır.

Yorumlar (0)