Flemenkçe nedir, Flamanca Nedir?

Flemenkçe nedir, Flamanca Nedir?

 
Felemenkçe (Avrupa'da Hollanda'nın ve Belçika'nın kuzey kısmını oluşturan Flaman bölgesinin (Vlaanderen, Vlaams Geweest) resmi dilidir. Çeşitli diyalektleri bulunmakta olup, Almanca içinde de Plattdeutsch dialektine ve ayrıca Friz diline yakınlıkları bulunmaktadır. 

Flemenkçe


Almancaya çok yakın bir dil olarak da bilinen Flemenkçe Hollanda ve Flemenk bölgesi olan Kuzey Belçika'da ana dil olarak kullanılıyor. Ayrıca bu dil Güney Afrika Cumhuriyeti ve Hollanda sömürgesi olarak yaşamış kültürlerde (St. Marteen, Surinam, Aruba, Guana, Hollanda Antilleri, Virgin Adaları) de kullanılmaktadır. Dünyada yaklaşık 24 milyon insanın Flemenkçe konuştuğu sanılıyor. 

Çeşitli diyalektleri bulunmakta olup, Almanca içinde de Plattdeutsch dialektine ve ayrıca Friz diline yakınlıkları bulunmaktadır. 

Hollandacanın diyalektlerinden biri olan Flamanca veya eskiden kullanılan deyimle Flemenkçe (Vlaams'), Belçika devleti içinde Fransızca'nın baskısına karşı mücadele vererek geçen tarihi içinde özgün bir gelenek, edebiyat ve kendi içinde lehçeler oluşturmuş, ancak Belçika'nın federal devlet yapısına bürünmesi ile Hollandaca ile ortak noktalarını tekrar keşfetmiştir. Flamanlar günümüzde yerel şivelerini konuştukları zaman "Flamanca konuşuyorum (Ik spreek Vlaams)", standartlaştırılmış eğitim, bilim ve yönetim dilini kullandıkları zaman "Hollandaca konuşuyorum (Ik spreek Nederlands)" derler. Yine de, aksan farkları, kullandıkları bazı kelimeler ve söyleyiş tarzlarından ötürü bir Hollandalı muhatabının bir Flaman olduğunu hemen anlayabilir (mukayese için, Türkiye Türkçesi ve Azerbaycan Türkçesinde olduğu gibi). 

Bu dil ayrıca Hollanda sömürgesi olarak yaşamış kültürlerde (St. Marteen, Surinam, Aruba, Guana, Hollanda Antilleri, Virgin Adaları) de kullanılmaktadır. Geçmişteki en büyük Hollanda sömürgesi olan Endonezya'da da yaygınlığını sürdürmekte olup, yerel diller üzerinde de büyük tesiri olmuştur. 

Son olarak, 17. yüzyıldan itibaren Güney Afrika'ya göçmüş olan Hollanda asıllı Güney Afrikalılar (Boerler), Hollandaca'nın ana dile mesafe, coğrafi ayrılık ve kopukluklar nedeniyle farklılaşmış bir diyalektini (Afrikaner) konuşmaktadırlar. 

Dünyada yaklaşık 24 milyon insanın ana dil olarak Hollandaca konuştuğu tahmin edilmektedir. 

Ana dili Hollandaca olanların ortak özelliği dillerinin İngilizce veya Almanca (Belçika'da Fransızca) ile müşterek noktalarını ustaca kullanarak, yabancı dilleri çabuk öğrenmeye yatkın olmalarıdır.

Yorumlar (0)